Дірява броня
У зону військових дій бійці часто їдуть з бронежилетами другого класу, металевими касками часів другої світової війни і патріотизмом.
Кошти на бронежилети для бійців збирають волонтери та родичі – купують належну екіпіровку за свої кровні, а не через рахунки міністерства оборони. Так, львівські волонтери по одному переносили бронежилети на собі через кордон. Більше – не дозволяє законодавство. У Луганську харківський батальйон отримав від волонтерів нові бронежилети і радіє, що в них не влучили у тих, якими забезпечила армія.
Перші п`ять тисяч бронежилетів, замовлених в українського виробника "Темп-3000", Міноборони спромоглося спрямувати в зону АТО тільки у середині червня, ще 12 тисяч – планує до кінця липня. Загалом фірма виконуватиме замовлення на 17 тисяч бронежилетів четвертого ступеню захисту. Якість бронежилетів Корсар демонструють, обстрілюючи з відстані 20 метрів на полігоні.
Пояснення чиновників
Пояснення, чому військові так довго перебували в зоні АТО без належної екіпірування – різні. З трибуни Верховної Ради виконувач обов`язків міністра оборони Михайло Коваль звинуватив у затримці процедур закупівлі бронежилетів Антимонопольний комітет.
Якщо раніше казали: все для фронту, все для перемоги, то зараз ми відчуваємо великий супротив. Ми замовили 28 тисяч таких бронежилетів для ЗСУ, але перед тим, як їхати сюди? отримав інформацію про те, що рішенням постійно діючої комісії при АМКУ, з розгляду скарг про порушення в сфері держзакупівель від 18 червня номер 646, на підставі скарги товариства "АММО - с", призупинено дану процедуру закупівлі,
– пояснив в. о. міністра оборони України Михайло Коваль
На відомство, яке призупинило тендер, хоча згідно з законом могло не блокувати закупівлю, спікер Олександр Турчинов одразу нацькував Генпрокуратуру. Під загрозою арешту чиновники антимонопольного відомства відреагували миттєво. Пояснюють, що отримували скаргу від однієї з компаній, яка брала участь в тендері, і не могли не відреагувати. Але розглянули її швидко, навіть раніше встановлених законом термінів.
Закон передбачає розгляд скарги за 30 робочих днів, підкреслюю адмінколегія призначила на 26 червня, тобто на 6 робочих днів, таке рішення колегія прийняла, виходячи з наступного, скаржник мав усі ознаки потенційного учасника закупівель, заплатив збір до держбюджету, і скарга містила все, щодо порушення заяви про держзакупівлі. Тобто підстав для відмови у колегії не було,
— каже в. о. голови АМКУ Микола Бараш
Взаємні звинувачення
Більше того, АМКУ звинувачує Міноборони, мовляв ті проводили закупівлю бронежилетів не за скороченою процедурою, передбаченою спеціально ухваленими під АТО змінами у законодавстві, а за принципом "відкритих торгів". За яким перші бронежилети надійшли б до українських військових тільки наприкінці серпня. В Міноборони виправдовуються, що оголосили тендер ще до ухвалених змін. При цьому експерти дивуються, чому відомство не призупинило оголошений тендер, і не розпочало закупівлю бронежилетів за спрощеною процедурою. Військові відповідають, що все зробили по закону і обрали найкращого постачальника.
Коли проводились переговори брали участь 5 компаній, з них дві, зокрема й Темп, повністю відповідали вимогам замовника, інша компанія - пропонувала більшу ціну. Міноборони повністю відповідають вимоги бронежилетів Корсар -3, корсар - 4. Компанією Темп – 3000 на безоплатній основі передані Мінобороні технічні умови, тобто будь-хто , хто хоче брати участь у виготовленні цих бронежилетів, звертається до міноборони, отримує технічні умови і на їхній підставі виготовляють бронежилети,
— зазначив т. в. о. заступника директора департаменту держзакупівель Міноборони Олександр Данильчик
Бронежилети нарешті замовили, але і тут зекономили на безпеці бійців - закупили без спеціальних захисних комірів на шиї. Вони були б дорожчі на 500 гривень. Проте Міноборони аргументує - більш громіздкий бронежилет - не придатний для антитерористичних завдань.
Такий бронежилет коштує десь 4000, але бронежилет у такій конфігурації не зовсім відповідає вимогам бою. Щоб зменшити вартість без "комірця"закуповують. Уламки рекошетять у шию. Кому тільки не казали, що це помилка, але віз і нині там,
— представник компанії-виробника "Темп-3000" Микола Стельмах
Думка експертів
Експерти по-різному оцінюють ситуацію з гальмуванням поставок бронежилетів. Дехто вважає, що у тендерному скандалі в першу чергу винувата бюрократія Міністерства оборони.
Навіть якби вони почали закупівлю по старій процедурі, зрозуміли, що поставка буде в серпні - зрозуміли, що скасовується процедура і починається по новій за новою процедурою. Вони б мали отримати ці бронежилети вже у червні. Тут очевидна відповідальність Міноборони, в обличчі політичного керівника і того, хто займався самою процедурою - керівника департаменту. Чи винний АМКУ – у цьому випадку – ні. Вони зробили по закону і максимально швидко, тобто 2 дні, в багатьох аналогічних випадках вони підігравали корупційним схемам, а тут – ні,
— каже голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін
Загалом оборонне відомство замовило для потреб армії 28 тисяч бронежилетів, останні мають надійти наприкінці серпня. А поки тільки 62% українських бійців, що протистоять терористам, забезпечені екіпіровкою. Тобто четверо з 10-ти бійців - з неприкритими грудьми.