"Багато учасників зазначають, що замовники не зовсім коректно, можливо, прописують документацію конкурсних торгів, виставляють якісь вимоги, які в результаті обмежують їх права", — каже юрист, консультує компанії-учасниці тендерів Олександр Бондар

Тож поки усі спостерігали за баталіями довкола мовного закону, парламентська більшість змінила усю систему держзакупівель. Проголосували без обговорення, в залі було близько 70 депутатів. У такий спосіб з-під дії закону про держзакупівлі вивели значну частину підприємств — державних і комунальних.

Це означає, зокрема, що результати закупівель знову стануть таємницею — їх не будуть публікувати. Тому дізнатись, про те, що чиновники купують собі малину по майже 700 гривень за кілограм, або про те, як Генпрокуратура витрачає мільйони на новенькі іномарки — з офіційних джерел буде практично неможливо

Практично кожний громадянин України може подивитися, хто виграв, чому, які ціни, попрівняти ці ціни з справді ринковими, а деколи товари купуються в 40 разів дорожче, ніж вони коштують в магазині, і особисто написати заяву в прокуратуру заяву про злочин. Тепер цього не можна буде зробити, тому що людина просто не буде бачити, що твориться взагалі, — розповів керівник проекту "Наші гроші" Олексій Шалайський.

Прозорість тендерів давала можливість оскаржити їхні результати. За це взялась громадська організація Центр протидії корупції. Діяли через запити опозиційних депутатів. Тепер цю схему, ймовірно, буде зламано. Хоча вона працювала непогано — каже керівник Центру Віталій Шабунін: за кілька місцяців роботи — від розкрадання зберегли понад 900 мільйонів народних грошей.

"Ну, останнє, це було державне підприємство "Української залізниці". Хлопці шукали кредити. Так ось на трьох тендерах вони залучивши дорожчі пропозиції, ніж були в інших переплатили 835 мільйонів гривень. Це при тому, що зараз скасовують купу маршрутів і потягів для економії коштів”, — повідомив керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін

Закупівлі, де напряму використовуються гроші з бюджету залишаться прозорими наголошують в Кабміні. Те, що усі інші угоди державних і комунальних підприємств підуть у тінь урядовців не бентежить.

Безумовно, якщо вони не використовують кошти державного бюджету — це абсолютно європейська практика, то складна процедура державних закупівель має бути суттєво спрощена, або скасована, — сказав міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко.

"Все що є власністю державного підприємства, є власністю держави, всіх громадян України — це не є приватною власністю директора, керівника цьоо підприємства. Зараз же він буде розпоряджатися власністю цього підприємства, як розпоряджається приватинй власник. Нонсенс, абсурд”, — розповів екс-депутат Віктор Матчук.

За підрахунками експертів, з-під дії закону "Про державні закупівлі" будуть виведені до 400 мільярдів гривень. Це приблизно стільки ж, як усі видатки з держбюджету України на цей рік. Коли ці гроші підуть в тінь, контроль їхнього використання буде зведено до нуля, — кажуть громадські активісти.