Операція "Факел" була незапланованою, але критично необхідною. У 1971 році на газовому родовищі в селі Хрестище сталася масштабна пожежа, яку ніяк не могли загасити звичайними засобами.
Весь буровий комплекс поступово поглинув велетенський провал, найближчі поселення опинилися під загрозою.
Вище керівництво СРСР прийняло рішення ліквідувати підземну пожежу з допомогою ядерного заряду. Схожу операцію провели у 1966 році в Узбекистані. Тоді експеримент завершився вдало.
Для проведення робіт залучили провідних московських спеціалістів, зона ретельно охоронялася спецпідрозділами КДБ СРСР. Перед вибухом усі навколишні населені пункти евакуювали. Потужність вибухового пристрою була порівняно невеликою – менше 4-х кілотонн. Для прикладу, на Хіросіму в 1945 році впала бомба потужністю 15 кілотонн.
Читайте також:Чотири роки тому відбувся останній політ Атлантіса
Бомбу підірвали о 10 годині ранку. В повітря на кілометрову висоту викинуло потужний газовий фонтан. Жертв не було, втім, в сусідніх селах було зруйновано десятки будинків.
Найцікавіше, що згасити пожежу ядерним зарядом не вдалося. Вогонь подолали за кілька місяців стандартними методами, тільки за зміненою технологією.
Фон радіаційного забруднення суворо засекретили, в регіоні кілька місяців поспіль йшли кислотні дощі. Згодом мешканці прилеглих сіл почали скаржитися на часті хвороби. Втім, жодної допомоги від влади так і не отримали.