“Кожна школа має якісь свої правила стосовно так званих “поборів”. В якійсь школі це 50 гривень щомісяця, в якій 150 - за охорону, або в так званий “фонд” школи. Тобто, обов’язково є якась сума, яку батьки мають щомісяця давати у “фонд” школи, або назва може бути іншою, крім того, потрібно купувати ще додаткові книжки, якщо це спеціалізовані школи з мов - з французької, англійської, підручників таких в школі не видають”, - розповіла мати школяра (Україна, Київ).
У самих школах такі факти заперечують. Кажуть, школярі забезпечені підручниками. Проблеми ж з десятими класами, які цього року вчасно не отримали книги через зміни у програмі та затримку фінансування, обіцяють вирішити.
“В нашій школі всі діти забезпечені підручниками. З 1 по 4 клас - всі діти мають підручники і ніхто не купує. І з 5 по 9. 10 клас - ми ще не отримували підручники. 11 клас - він у нас один і він на 100% забезпечений підручниками”, - каже завідуюча бібліотекою гімназії 177 Зінаїда Криволап.
“До кінця вересня всі десяті класи міста Києва повинні бути забезпечені підручниками. Я думаю, що це питання має бути вирішено обов’язково, але проблеми ніякої немає. Всі наші вчителі дають дітям конспекти, роздруковують перші сторінки з Інтернету, тому проблеми немає”, - запевняє директор гімназії 177 Ірина Сташевська.
Підтверджують достатню кількість підручників і в Міносвіти. Кажуть, на їхню закупівлю витратили 200 мільйонів гривень. Щоправда, випадки недобросовісної роботи співробітників деяких шкіл не заперечують.
“Якщо хтось батькам намагається нав’язати купівлю підручника, зателефонуйте і ми задамо питання. Буває інколи якусь додаткову літературу купують, але це інша справа, на жаль, бюджет не може купити ті ж зошити, а вони полегшують значно сам процес навчання дитини”, - каже Валерій Доній (МОНУ "Інститут інноваційних технологій і змісту освіти").
Тим часом в деяких школах намагаються створити максимально комфортні умови для користування електронними аналогами підручників. Облаштовують комп’ютерні класи та встановлюють інтерактивні дошки.
“Частина розміщена на сайті нашої гімназії, і на ньому ж розміщені посилання на сайт і Міністерства освіти і науки, і на Головне управління освіти і науки міста Києва. Діти проінформовані яким чином заходити, яким чином завантажити. Діти можуть користуватися електронними підручниками і в школі, якщо вони зайдуть в інтернет-бібліотеку, або в один з кабінетів інформатики”, - зазначив заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель історії Володимир Пастернак.
Аби уникнути спекуляцій на тему "шкільних зборів" столична мерія пропонує революційні кроки. Вже з жовтня частині навчальних закладів присвоять статус юридичної особи, а з січня те ж чекає на решту шкіл міста. Кажуть, роблять це для того, щоб адміністрація шкіл мала можливість розпоряджатися бюджетними коштами, виходячи з потреб школи, а не за вказівками райвідділу освіти. Також статус дозволить офіційно запроваджувати додаткові платні послуги, зокрема, різні факультативи та курси, вартість занять у яких узгоджуватимуть з управлінням освіти та батьківським комітетом.