Встановлення СЕС було заплановане через кілька років, з розрахунку на здорожчання тарифів. Проте початок повномасштабного вторгнення показав, що це рішення важливе в першу чергу для енергетичної безпеки й незалежності, а не лише як спосіб заощадити, зазначає 24 Канал.
До теми Фінська компанія випустила обігрівачі, товщиною з картон – ними можна покрити стіни та меблі
Через пів року після встановлення СЕС Андрій ділиться своїм досвідом використання станції.
Рішення, що підвищує якість життя
Андрій – фахівець з монтажу систем водо- та теплопостачання й водовідведення, тож розуміється на питаннях енергоефективності. Перед Новим роком він встановив на даху свого будинку автономну СЕС.
Війна стала тригером, на перше місце вийшов безпековий фактор. Я маю 10 фотопанелей по 550 Вт і чотири акумулятори загальною місткістю 9.6 кВт. Цього достатньо, щоб добу будинок жив повністю автономно від мережі. Також я маю генератор, але після встановлення сонячної станції майже ним не користуюсь,
– розповідає він.
Автономна станція — це тип СЕС, яка має акумулятор, що накопичує надлишкову енергію в сонячний день і віддає в темний час доби або під час аварійних відключень. Така станція не дозволяє продавати зайву енергію в мережу, проте забезпечує безперебійне живлення будинку при неякісній роботі мережі або за її відсутності.
Варто враховувати, що кількість енергії, яку здатна виробити станція, залежить від пори року. Так, середньодобовий виробіток станції Андрія взимку складає 5,9 кВт·год, а влітку — 25,2 кВт·год.
Як працює автономна сонячна станція / Інфографіка ГО "EKOLTAVA"
Наявність власної сонячної генерації підвищила якість життя в сімʼї чоловіка.
У березні максимальна сонячна генерація станції на добу складала 11 кВт, а мій будинок споживає на добу приблизно 16 кВт. Тобто дві третини електричної енергії виробляє станція. Навіть зварювальні роботи я маю змогу виконувати на енергії СЕС. Влітку, коли сонячний день довший, я розраховую завдяки СЕС зменшити споживання електроенергії з мережі на 80%,
– зазначає Андрій.
Окрім очевидної вигоди від економії на платіжках чоловік відзначає, що СЕС покращила якість струму:
"Раніше я не усвідомлював, наскільки чистота струму впливає на щоденний комфорт. На сонячній енергії домашні прилади працюють інакше: газовий котел і пральна машина менше вібрують та шумлять, внутрішньобудинкова мережа в ідеальному стані. Крім того, в спекотну пору панелі зменшують теплове навантаження на дах. В кімнаті, що знаходиться під фотомодулями, вже не так спекотно, що дозволяє заощадити на кондиціонерах".
Чому СЕС – це вигідна альтернатива в нинішніх умовах
Станція Андрія коштувала близько 11 тисяч доларів. При тарифі 2,64 грн за кВт-год період її окупності складає 15 років. Проте тарифи на електроенергію неминуче зростатимуть, тому період окупності може скоротитися до 7 – 10 років. Адже чим вищий тариф на електроенергію, тим менший термін окупності СЕС.
Перегляд тарифів на електроенергію для населення давно обговорюється у владних колах. Погіршення економічної ситуації та обстріли енергетичної інфраструктури, викликані повномасштабним вторгненням, роблять це питання ще більш нагальним. За ініціативою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Кабмін затвердив підвищення з 1 червня тарифу на електроенергію для населення до 2,64 грн/кВт.год у рамках першого етапу коригування цін. У Міністерстві енергетики підкреслюють, що єдиним дієвим способом стабілізації механізму забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів залишається поступове приведення цін до ринкового рівня.
Для тих, хто не готовий інвестувати одразу у потужну СЕС, є можливість розтягнути витрати у часі та поступово нарощувати її потужність. Так і вчинив Андрій, спочатку придбавши три АКБ по 2,4 кВт.год, які живили лише найнеобхідніше у будинку. Трохи згодом він вирішив збільшити ємність АКБ, докупивши ще дві. Сумарна ємність резервного живлення у 12 кВт.год дозволила покрити потребу всього будинку у періоди відключення електрики.
Аби домашня СЕС виробляла достатньо енергії для електроживлення приватного будинку, Андрій планує збільшити її потужність, встановивши додаткові фотомодулі.
За умови коректної експлуатації станція служитиме власнику не менше 25 років, втративши за цей період менше ніж 20 відсотків своєї продуктивності.
Щоб запобігти несправностям і аварійним випадкам, рекомендуємо перевіряти домашні СЕС раз на рік. Під час виїзду фахівці проводять візуальний огляд фотомодулів, контактів та кріплень, перевіряють коректність роботи інвертора та акумуляторів, дивляться під навантаженням, чи є точки, в яких гріється контакт. Така перевірка забезпечить стабільну роботу станції впродовж десятків років,
– зазначає Олександр Ковпак, технічний директор компанії Atmosfera.
СЕС Андрія Горчинського у селі Малютянка / Фото Atmosfera
З чого почати
Тим, хто тільки думає про придбання станції під власне споживання, Андрій радить почати з вивчення ринку та пошуку компанії, яка забезпечує якісне обладнання, і якій водночас можна буде довіряти в питаннях монтажу та сервісу в ході експлуатації станції.
У мене не було бажання шукати окремо обладнання для СЕС, а окремо – монтажників, адже у випадку несправності ніхто не візьме на себе відповідальність і я сам буду змушений розв'язувати проблемні питання. Я ставив собі завдання знайти одну юридичну особу, яка пропонує комплексне рішення, включаючи обладнання, монтажні роботи та супровід під час використання. Все це запропонувала мені Atmosfera,
– підсумовує Андрій.
Як зробити свій будинок автономним: дивіться інтерв'ю з Андрієм Горчинським