Чому цей процес триває так довго, якої користі він принесе і що важливіше: повноваження на місцях чи реальні реформи розповів гість студії Телеканалу новин "24" – координатор громадської кампанії "За відповідальну владу" Ігор Курус.

Зміни до Конституції

– Народ ще навіть не знає про які саме зміни йдеться, а Венеціанська комісія ці зміни вже ухвалила. В мене таке враження, що влада поспішає. І цей розгляд Венеціанської комісії був ініційований владою для того, щоб до літа зміни до Конституції таки протиснути.

Якщо хтось іде реформувати місто – то два роки йому буде достатньо, аби довести, що він здатний щось змінювати на краще. Але якщо хтось іде на вибори, аби захопити владу і використовувати її для самозбагачення, то цих два роки йому буде мало, бо за 5 років можна більше вкрасти.

– Про можливі зміни ми знаємо через здогадки або інтерпретації. Я не вірю, що прфект зможе зупинити сепаратизм, або зробити так, щоб місцева влада діяла згідно із законодавством.

Автоматична заміна назви начальника не призведе до якісних змін.

– Президенту нічого боятися, йому треба винести ці тексти на обговорення громадян і вислухати всі зауваження. Країна має мудрих громадян із свіжими поглядами та проектами, які політики не можуть придумати, бо в них криза жанру – вони звикли діяти в рамках свого розуміння розвитку держави.

Можливі ризики

– Найбільший ризик – це суспільне обурення. Заворушення мас – тільки на руку Путіну. Він тоді зможе захопити владу на Грушевського, а "зелені чоловічки" з'являться в парламентів і навіть танків вже не потрібно.

Якщо Президент переламає парламент, то ми матимемо нового узурпатора.

– Зверніть увагу, зміни до Конституції ідуть на фоні того, що всі обговорюють СМС-повідомлення депутатів, а не самі зміни. Це нагадує часи правління Кучми, коли він хотів зробити парламент "ручним".

Громада повинна бути активнішою, але активність не полягає в "коктейлях Молотова" і палаючих шинах.

Реформи

– Я боюся, що реформи знову призведуть до того, що люди розчаруються. І знову дійдемо до лозунгу Януковича: "Стабільність понад усе". Але нинішні демократи, які сьогодні при владі завжди казали, що найбільша стабільність на кладовищі, а ми не хочемо, щоб країна була кладовищем.

Треба зробити все, аби не допустити узурпації влади і "кишенькового парламенту". Це політика Путіна в Росії. Що захоче Путін – те приймає Держдума. І ця калька влади, яку почав будувати Янукович, продовжується і зараз.

– Український політик дуже брехливий. Він думає одне, говорить інше, а приймають абсолютно інакші законопроекти.