Посада директора "Укрспирту"

Гнутова: на посаду директора "Укрспирту" оголошено конкурс. Ще конкурс оголошений на 35 державних підприємства, серед яких і Державна продовольчо-зернова корпорація. Завтра завершується прийом документів, після цього конкурсанти будуть готувати конкурсні пропозиції і захищати їх перед комісією. Критерії до кандидатів затвердила комісія: кандидат повинен мати успішний досвід управління підприємствами, антикризовий досвід управління. Він повинен мати позитивну репутацію на ринку, стратегічне бачення щодо розвитку підприємства, має бути фінансово грамотним та юридично підкованим.

Гнутова: держава не пропоную високу заробітну плату, тому ми бачимо на посаді людину фінансово успішну. Переможця плануємо обрати до початку вересня.

Приватизація "Укрспирту"

Зубрицький: це буде одним із основних завдань директора – підготувати компанію до приватизації. ДП "Укрспирт" це вже друга реінкарнація державної монопольної спиртової корпорації. Свого часу система практично збанкрутувала, після чого рішенням Кабінету міністрів було створено ДП "Укрспирт".

Держава заробляє гроші не на виробництві спирту і монополії. Держава заробляє на акцизі, розмір якого більший в 6 раз собівартості спирту.

Зубрицький: ця величезна різниця створює поле для махінацій. Якщо виготовляти тіньовий спирт – то буде божевільна рентабельність. Практично всі минулу роки при "попірєдніках" ці махінації процвітали. Зараз "Укрспирт" в плачевному стані – майже всі рахунки заарештовані, величезна заборгованість перед податковими органами. Саме тому очевидно, що вже назріла реформа через приватизацію.

Зубрицький: виробництво спирту та технічного спирту дуже вигідно вигідно. Ми впевнені, що серед претендентів на посаду голови підприємства будуть українські та іноземні виробники алкогольних напоїв. Кластер технічного спирту, кластер етанолу важко переоцінити, бо це двері до енергонезалежності. Ті заводи, які не працюють можуть бути продані як виробничі майданчики. "Укрспирт" необхідно роздробити.

За рахунок демонополізації ми вирішуємо відразу декілька завдань: приносимо на ринок конкуренцію, що в свою чергу означає високу ефективність, енергоефективність та зниження собівартості.

Зубрицький: ми матимемо шанс відновити експорт. Україна традиційно є виробником горілки, але 12% нашого ринку представляють імпортні компанії. Це зумовлено високою ціною на спирт і тим, що до 40% від всього виробництва було "в тіні".

Виробництво біоетанолу

Зубрицький: це цікавий напрямок. Його розквіт буде вже після приватизації. Цей процес не вимагає ліцензування. Ми розраховуємо на те, що інвестори підтягнуться.

Собівартість палива з використання біоетанолу дешевша на 4-5% – це і є тим економічним важелем, який дозволить залучити гроші.

Зубрицький: потрібно модернізувати для цього виробництво. В нас є 40 заводів, з яких лише 10 працюють, і виробляємо лише 15 декалітрів.

Борги "Укрспирту"

Зубрицький: це підприємство ніколи не було прибутковим – борг за минулий рік становив 100 мільйонів гривень. Це зумовлено корупцією та розкраданням. Особисто я вважаю, що майбутнього в цієї компанії як державного підприємства немає.

Зерновий контракт з Китаєм

Зубрицький: цей контракт дуже вигідний, бо ми маємо не лімітований доступ до преміального ринку Китаю. Китайці надали кредит, частина якого знаходиться на депозиті під більш високий відсоток – доход забезпечує виплати по кредиту. Це в ідеалі, але на практиці ми знову впираємось в корупцію та розкрадання.

За минулий рік компанія втратила 3,5 мільярда гривень через те, що "відгрузили" 20 кораблів зерна на 4 офшорні компанії на суму 130 мільйонів доларів. Ці гроші ніколи не повернуться.

Зубрицький: завдання директора – максимізувати виконання контракту, зараз він виконується лише на 25%, і зношені потужності – необхідна модернізація.