Чому Придністровʼя відмовилось від допомоги ЄС
1 лютого стало відомо, що ЄС надав підконтрольному Росії Придністровʼю грант на 60 мільйонів євро, аби профінансувати постачання газу, аби завершити гуманітарну кризу у регіоні. Однак вже 10 лютого стало відомо, що Лівобережжя не виконуватиме умов ЄС та відмовляється від допомоги про це повідомляє 24 Канал з посиланням на премʼє-міністра Молдови Доріана Речана.
До теми Без відключень світла та з теплом: як ЄС купує газ для Придністровʼя
Росія не дозволяє їм приймати європейську допомогу, побоюючись втратити контроль над регіоном,
– повідомив прем'єр Молдови.
Варто зауважити, що основною умовою надання гранту було поступове підвищення споживчих тарифів. Оскільки підконтрольне Росії Придністровʼя відмовилось виконувати цю умову, тож не може отримати гроші з 60 мільйонів євро допомоги від ЄС.
Рішення, обране тираспольським режимом, передбачає, що жителі Придністров'я продовжуватимуть жити в стані невизначеності та страху через постачання газу. Це не довгострокове вирішення цієї проблеми,
– підкреслює Речан.
Цікаво! З 1 до 10 лютого у регіон надійшло 26,275 мільйонів кубометрів. Раніше так званий лідер Придністровʼя заявляв, що газ куплений за рахунок траншу ЄС повинен бути використаний "з максимальною ефективністю".
Кишинів не блокуватиме постачання газу
Разом з тим премʼєр Молдови наголосив, що Кишинів не буде блокувати постачання газу до Придністров'я. Передбачається, що Придністровʼя сплачуватиме авансом транзитні витрати за газ, що транспортується від молдовського кордону до регіону, відповідно до угоди між "Молдовагаз" і "Тираспольтрансгаз".
Також Речан вірить, що у відповідь Придністровʼя продемонструвало відкритість та зробить декілька кроків на зустріч, зокрема:
- звільнить політичних в'язнів,
- вирішить проблему середньої школи в Рабниці,
- збереже мовлення молдовського громадського телебачення,
- демонтує встановлені у 2022 році контрольно-пропускні пункти (11 з яких все ще діють).
Важливо: це не Угода між Урядом Республіки Молдова та Росією або іншими суб'єктами, а дозвіл Уряду на те, що люди в придністровському регіоні отримають газ і не замерзнуть,
– підкреслює він.
Дорін Речан зазначив, що всі ці питання будуть обговорюватися сьогодні, 10 лютого, на засіданні CSE.
Хто тепер постачатиме газ у Придністровʼя
Так званий лідер Придністровʼя Красносельский повідомив у проросійських ЗМІ, що надалі регіон отримуватиме газ за рахунок російського кредиту.
Вдячні посадовим особам ЄС за надане сприяння, що дозволило нам на цьому етапі відновити енергосистему республіки. Далі Придністров’я буде забезпечуватись газом угорською компанією за участі "Молдовагаз"... Угорська поставка стала можливою завдяки російській кредитній і функціональній підтримці. Дякую представникам Міністерства енергетики Росії за допомогу,
– заначив Красносельський.
Наразі відомо, що газ постачатиме угорська компанія MET Gas and Energy Marketing AG до кордону Молдови, а сплачувати за блакитне паливо дубайська компанія NX General Trading. Далі MET Gas and Energy Marketing AG постачатиме газ до кордону з Молдовою на підставі контракту, підписаного з "Молдовагаз".
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.