На будівництво космічного телескопа витратили приблизно 6,5 мільярдів доларів. Коли його запустили у 1990 році, радості астрономів всього світу не було меж - нарешті перед ними відкриються таємниці усіх галактик! Проте скоро радість змінилася відвертим розчаруванням - знімки з “Хаббла” були надто низької якості.
Коли вчені знайшли причину, то жахнулися - технік, відповідальний за виготовлення головного дзеркала телескопу, зробив його занадто пласким з країв. Згодом встановили - коли чоловік побачив незапланований простір між лінзою та конструкцією, що її підтримувала, він просто запхав туди залізну гайку. Вона, за задумом техніка, мала б компенсувати дефект.
Як результат - космічні дослідження опинилися під загрозою зриву. Спочатку вчені навіть хотіли повернути “Хаббл” на землю і відремонтувати його, проте це б коштувало в кілька разів більше від вартості самого телескопа. Тоді “Хаббл” вирішили ремонтувати в космосі. Перша ремонтна місія відбулася в 1993 році. Космонавти 10 днів поспіль ремонтували телескоп, встановили корекційну оптику, поміняли гіроскопи та сонячні батареї і перепрограмували “Хаббл”. Результат не забарився.
“Хаббл” повністю змінив уяву про астрономію. Він став частиною культури, зараз немає людини, яка б про нього не чула”, - сказав астрофізик Маріо Лівіо.
Проте і згодом з використанням космічного телескопа виникали проблеми. Космонавти були змушені ще 4 рази літати на орбіту - у 1997, 1999, 2002 та 2009. Наразі астрономи планують, що унікальний телескоп попрацює до 2014 року, згодом його замінить космічний телескоп “Джейм Вебб”.
Попри всі недоліки та постійні поломки, “Хаббл” вніс неоціненний вклад у світову науку. За результатами його досліджень вченим вдалося встановити вік Всесвіту - 13,7 мільярдів років. Тепер астрономи з допомогою “Хаббла” сподіваються докопатися до причин створення світу.