У січні цього року ОБСЄ та Міністерство оборони України розпочало операцію з вивезення цього небезпечного вантажу. Це 5-та і остання партія меланжу.
“Сьогодні для нас та спільноти, яка була залучена до цього проекту відбувається дуже важлива подія. Ми завершили довгий шлях , який був направлений на знищення меланжу - цієї небезпечної речовини. Контакт з якою міг завдати значної шкоди для здоров’я людини. Підраховано, що один стандартний контейнер з цими хімікатами може призвести до загибелі людей у радіусі 2-х кілометрів”, - каже директор із менеджменту і фінансів секретаріату ОБСЄ Шахін Лаурітцен.
Спеціальний підрозділ завантажив 465 тонн меланжу у 9 цистерн. Ешелони з отрутою прямують до російських заводів на утилізацію. "Завод імені Свєрдлова" меланж перероблятиме на анілін.
“З аніліну будуть добавки до бензину, виготовляються м’які меблі, сидіння для авто”, - каже Володимир Хохлов.
Після вивезення меланжу на території військової частини рекультивують землю, а військову частину розформують.
”Всі військовослужбовці мають визначені місця за посадами. Сім’ям залишається житлова площа, що у Ценжеві. Військове містечко передадуть до сільради”, - каже командир Західного оперативного командування Юрій Думанський.
Утім це далеко не останній меланж в Україні - ще майже 3 тисячі тонн отрути чекає на утилізацію у містечку Радехів, на Львівщині.
2 хв
Прикарпаття остаточно очистили від меланжу
Майже півстоліття 2 тисячі тонн високотоксичного компонента ракетного палива зберігалося за кілометр від села Ценжів.