У світі почали бити на сполох - врожай зерна поточного року буде суттєво меншим, ніж прогнозували. Так, у Росії через посуху, яка зачепила 24 регіони, прогноз збору зернових вже скорочено з 96 до 82 мільйонів тонн.

І хоча цей обсяг покриває потреби країни, а це 77 мільйонів тонн, у Білокам’яній вже заговорили про можливе підвищення інфляції. Мовляв, до запланованих 6-7% річних доплюсується щонайменше 2%. Подібна ситуація і в Казахстані - там знижено прогноз на 10%. Настільки ж скоротиться врожай румунів, на понад 3% - французів, констатують аналітики.

Змінилася ситуація і в Україні. Якщо раніше планували перевищити минулорічний показник врожаю зернових у 46 мільйонів тонн, то нині прогнози як самих виробників, так і Кабміну скореговані у бік зниження.

“Природні фактори внесли свої корективи. І на сьогодні, ми надіємося на те, що нам вдасться зібрати більше 43 мільйонів тонн зерна”, - каже міністр агрополітики України Микола Присяжнюк.

“А за нашими оцінками - ми бачимо врожай на рівні 41-42 мільйонів тонн”, - зазначив президент Української зернової асоціації Володимир Клименко.

Корективи у плани вітчизняних аграріїв внесли липнева спека та червневі зливи. Зокрема, в Криму через рясні дощі більшість продовольчої пшениці перетворилася на фуражну.

“Наше горе те, що ми недобираємо 35-40% врожаю”, - каже генеральний директор агрогосподарства Володимир Гальчев.

“Могли б продати мінімум 1200 гривень, а пропонують 750-850 максимум, вважайте 50% вартості зерна ми втратили”, - констатує начальник відділу Сімферопольської РДА Олексій Міщук.

Та це було на початку липня. А вже в черевні місяця вартість пшениці на Чиказькій біржі підскочила до 13-місячного максимуму - 220 доларів за тонну. Скорочення обсягів врожаю спровокувало зростання закупівельних цін і в Україні. Так, за оцінками Мінагрополітики, ціни на пшеницю на внутрішньому ринку зросли на 130-150 грн./т, на ячмінь - на 200-250 грн./т. Аграрії прогнозують подальше зростання.

“Будуть зростати, і ось наш моніторинговий центр визначає, що надалі ціни на продовольство зростуть на 30-40%, а на фуражну пшеницю і культури - на 20%”, - переконаний президент "Союзу бірж України" Леонід Беренштейн.

Водночас зростання закупівельних цін, зазначають аграрії, не має відбитися на вартості хліба.

“Частка борошна, пшеничного і житнього, у собівартості продукції становить 15-20%. Тому не буде ніяких коливань в залежності від цін на пшеницю, а якщо будуть спекуляції, то є відповідні органи і хай вони цим займаються, а ми - аграрії - хочемо, аби виробник продав свою продукцію якнайдорожче”, - каже генеральний директор Української агарної конфедерації Сергій Стоянов.

І виробникам це вдасться, прогнозують експерти. Адже, враховуючи світові тенденції, зернотрейдери охоче дають більше за збіжжя.