Що відбувається у Венесуелі
Нагадаємо, що 23 січня тисячі людей вийшли на протест із вимогою скинути диктатора Ніколаса Мадуро. Лідер опозиції Хуан Гуайдо оголосив себе "тимчасовим президентом" країни, його підтримали чимало країн світу.
Читайте також: Криза у Венесуелі: Мадуро не впускає в країну гуманітарну допомогу
Правоохоронні органи підтвердили 24 каналу, що на підмогу Мадуро приїхали найманці "Вагнера", у Росії все заперечують. В ході протестів і сутичок із поліцією вже загинуло щонайменше 40 людей, затримали приблизно 900 активістів, серед них – 80 дітей.
Протести у Венесуелі
До слова, у 2008 році за сприянням Кремля Абхазія і Південна Осетія проголосили свою незалежність від Грузії. Тоді ж їх підтримали російські сателіти – Нікарагуа, Науру і тодішній очільник Венесуели Уго Чавес. Ніколас Мадуро також висловив свою підтримку самопроголошеним республікам. За шість років при владі не один раз приймав Путіна у своїй столиці й сам літав до нього.
Володимир Путін та Ніколас Мадуро
Як Ніколас Мадуро прийшов до влади
У травні 2018 року Мадуро знову переміг на виборах. Тоді голосувати прийшли трохи менше третини громадян, а Конституційна асамблея – кишеньковий клон парламенту – усунула від перегонів представників опозиції. Венесуельці вийшли на вулиці з акціями протесту проти Мадуро.
Європа і Сполучені Штати результатів теж не визнали. Зате Росії вони сподобалися. Невдовзі Мадуро підтримали її й союзники: Китай, Іран, Сирія, Туреччина та сусіди Венесуели по континенту Мексика, Нікарагуа, Болівія, Куба. Ці країни теж в орбіті інтересів Кремля.
Уявлення Росії про те, що вона може бути такою, як Радянський Союз, щоб знов повернутися до умовно біполярного світу. Я так розумію, у Кремлі про це мріють,
– сказав політолог Віталій Бала.
Чому Росії важливо контролювати Венесуелу
– Росія розраховує на Венесуелу, це її сфера впливу у Латинській Америці, просто під боком у США.
– Венесуела блокує шкідливі для Росії резолюції в ООН, визнає квазідержави.
– Це найбільший покупець зброї та нафтова бочка для голови "Роснафти" Ігоря Сечина.
Тимчасовий президент Хуан Гуйадо заявив, що не визнає самопроголошені Абхазію та Південну Осетію. Втім, якщо ж військові підтримають Гуйадо, то Росія може ввести своїх "зелених чоловічків". Політолог додав, що РФ може крім найманців, направити туди кубинців з Куби.
Як венесуельці ставляться до ситуації в країні
Самі ж венесуельці порівнювали свої протести з українським Майданом, а Мадуро – з утікачем та екс-президентом України Віктором Януковичем.
Варто зазначити, що у Кремлі це можуть використати на свою користь. Мовляв, так звані референдуми 2014 року в українському Криму та на Донбасі на Заході не визнали. А відтак РФ може звинуватити їх у подвійних стандартах.
Тепер справа за пропагандою. А вона з радянських часів у Росії не змінилася. Про поразку у Венесуелі не говоритимуть на телебаченні – значить, її просто не було.