Генсек НАТО назвав цю подію однією із найважливіших в історії альянсу.
Саміт відбудеться у критичний момент, коли наші безпека та цінності зіткнулись із багатьма викликами. Зокрема, зі сходу та півдня. На сході ми бачимо незаконне вторгнення Росії до Криму, агресивну діяльність. Збільшення її військової присутності від Баренцевого моря до Балтійського і Чорного. А на півдні — найбільша з часів Другої світової криза мігрантів,
— розповів генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг
Читайте також: Скільки українців прагнуть вступу в НАТО: результати, що вражають
28 делегацій країн НАТО, 26 делегацій країн-союзників, делегації штаб-квартири НАТО, Світового банку, ООН та ЄС. Ось такий скромний список учасників. І без сумніву ключовою темою буде агресія Росії та витівки її президента Путіна.
"Для самого альянсу цей саміт є дуже важливим. Тому що до останнього часу в Альянсі боялись говорити такі слова як "стримування". Здавалося, що кажучи саме слово "стримування" альянс повертається в часи холодної війни", — переконана директорка Інституту світової політики Альона Гетьманчук.
Не боїться таких формулювань міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич. Перед самітом він заявив — на зустрічі НАТО ухвалить рішення, які стримають агресивний апетит Кремля.
Читайте також: У Польщі пояснили, яке рішення НАТО зупинить Росію
Зупинити Росію, зокрема, мають чотири батальйони по тисячі бійців кожний. Підрозділи розмістять у Польщі та країнах Балтії. І на саміті саме мають узгодити їхню дислокацію. Крім того, у Варшаві дадуть старт формуванню багатонаціональної бригади в Румунії, а також оголосять про виведення системи протиракетної оборони на базовий рівень боєготовності. Та НАТО не планує спалювати мости з Росією. І все ж залишить можливість для діалогу, який залишається важливим елементом у його стратегії.
Те, що НАТО себе переломило, і сьогодні вголос говориться про три принципи підходу НАТО до Росії і до своєї діяльності, а це саме — оборони, стримування і діалог, це вже є дуже великим кроком вперед,
— зазначила Альона Гетьманчук.
Великі надії на саміт покладає і Україна. Президент Петро Порошенко повідомив — під час форуму буде схвалено пакет допомоги Києву на оборону. Крім того у Варшаві представлять Стратегічний оборонний бюлетень України. Цей документ передбачає реформу сектору безпеки, яка потрібна для вступу в НАТО.
Читайте також: Чого очікувати Україні від варшавського саміту НАТО