Таку думку сайту "24" висловив політичний експерт Тарас Чорновіл.
Немає підстав говорити про те, що в Росії відбулися нормальні демократичні вибори, забезпечені рівні змагальні умови для всіх учасників. Була можливість працювати агітаторам опозиційних партій безперешкодно на всій території Росії,. Зокрема, в кавказьких республіках, де фактично бандитський режим. За таких умов, якби весь демократичний світ був послідовним, ці вибори не могли б визнати вільними і справедливими,
– зазначив він.
Причому, зауважує політолог, головна проблема цих виборів пов’язана з голосуванням у Криму. Адже через участь жителів півострова у російських виборах нелегітимними є не тільки чотири депутати, які там обрані в мажоритарних округах, а й вся Дума. Адже кримчани голосували за списки партій – тобто за половину російського парламенту. Міжнародно-правові норми жорстко забороняють проведення політичної діяльності і будь-яких виборів на окупованих територіях.
За його словами, якби щось подібне зробила Україна, Польща, Казахстан, то, очевидно, реакція світу такою б і була. На жаль, Росію бояться. Москва має великі лобістські можливості в Європі і світі, тому такого висновку будуть уникати.
Читайте також: В ОБСЄ звітують про порушення на виборах в Росії, в соцмережах поширюють відеодокази
Як вважає Чорновіл, президент Петро Порошенко і міністр закордонних справ Павло Клімкін, швидше за все, повинні уникати дуже жорстких формулювань щодо виборів у Росії, оскільки їм треба постійно вести переговори з міжнародними партнерами. Треба акцентувати увагу на нелегітимності виборів у Криму. Але українські політики повинні на кожному кроці в Брюсселі і Страсбурзі заявляти, що вибори всієї Думи нелегітимні.
Генпрокуратура може провести розслідування, зібрати дані про всіх членів територіальних виборчих комісій у Криму, відкрити кримінальні провадження і провести заочне засудження. Як тільки вони перетнуть лінію розмежування між Кримом і Україною, то будуть заарештовані. Це стане серйозним стимулом задуматися, наскільки невигідно втягуватися в путінські авантюри,
– наголосив експерт.
Говорячи про причини низької явки росіян на вибори – загалом майже 50%, а в Москві і Санкт-Петербурзі менше 40%, Чорновіл зауважив: така явка свідчить, що в Росії велика маса населення не бачить свого представлення у будь-якій партії. Ні в партіях влади, ні серед опозиції. Це в Росії назвали "лежачим страйком".
Але така низька явка – певний сигнал Путіну, реальний показник підтримки його політики. Ті, хто не проголосували, вони не проти Путіна і також не підтримують жодної йому альтернативи. Та, якщо в Росії почнуться якісь заворушення і вони будуть не під політичними, а соціальними гаслами, то до них можуть приєднатися всі ті, хто не проголосував на цих парламентських виборах,
– переконаний Тарас Чорновіл.
Нагадаємо, 18 вересня відбулися вибори до російської Думи. Україна вимагає не визнавати ці вибори дійсними, оскільки у них взяли участь жителі окупованого Криму.