Контракт, який у 2009 році підписали Тимошенко та Путін, зобов’язує "Нафтогаз" купувати щороку 52 мільярди кубометрів "блакитного палива". Втім, зважаючи на ціну, об’єми закупівель у Мінпаливенерго вирішили скоротити вдвічі.
“Ми зменшуємо закупівлю газу в два рази, і з 1 січня у нас відбір буде на рівні 27 млрд куб. м. Ми закуповуватимемо газу стільки, скільки треба для нашої економіки. Якщо у наших партнерів будуть питання, вони можуть їх вирішувати цивілізованим способом", - заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко.
Реакція з Білокам’яної не забарилась. Глава “Газпрому” та Президент Росії м’яко натякають - економити Києву не вдасться.
“"Газпром" турбує заява, яка прозвучала буквально сьогодні і протягом останніх днів про те, що Україна збирається відбирати значно менше газу, ніж це передбачено контрактними умовами. У разі недобору діє правило “бери або плати””, - сказав голова "Газпрому" Олексій Міллер.
Основний аргумент Москви - "Нафтогаз" мав завчасно попередити про недобір газу. Втім у вітчизняній компаній запевняють, відправили з десяток листів-попереджень до "Газпрому", в якому чорним по білому написали цифру 27 мільярдів.
Ще одна “шпилька” Москви на адресу Києва - голе базікання та жодних конкретних пропозицій з боку України. Те, що заяви українського високопосадовця не підкріплені документально, кажуть експерти, дає підстави вважати, що Київ пробує грати політичну гру.
Втім фахівці попереджають, якщо Україна таки почне качати менше законтрактованого обсягу газу, “Нафтогаз” загрузне в нових боргах.
“Бойко хоче такими заявами підірвати ситуацію навколо газових переговорів і отримати якісь переваги. Але переваг не буде. Буде утворюватися додаткова заборгованість “Нафтогазу” перед "Газпромом", для того, аби "Газпрому" було легше добитися тих цілей, які він поставив”, - каже експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.
За підрахунками експерта, такий борг може сягнути 5 мільярдів доларів на рік, а це непідйомна сума для “Нафтогазу”. Відтак "Газпрому" буде легше вмовити вищий ешелон влади в Україні таки віддати НАК та підпорядковану йому українську ГТС у спільне підприємство з "Газпромом".
Зазначимо, на розгляді парламенту знаходиться законопроект про реорганізацію нафтогазового комплексу. У документі прописано й можливість передачі в оренду української труби.
Проти таких змін українська опозиція.
Черговий етап переговорів з "Газпромом" міністр Бойко проведе у Москві за кілька днів.