Та чи всі знають, що у Вінниці також є своєрідний мавзолей? Днями міністр охорони здоров'я Уляна Супрун спитала громадян України, чи доречно витрачати майже 200 тисяч гривень на ребальзамування видатного хірурга Миколи Івановича Пирогова — а саме його тіло лежить у відкритій труні в музеї-садибі.
Читайте також: Експерт розповів про роль Росії в прийнятті "антибандерівського" закону
Пані Уляна написала у Facebook пост-опитування: "Чи Микола Пирогов захотів би, щоб гроші, які можна використати на лікування живих людей, витрачалися на процедуру ребальзамування, яка вже не допоможе нікому? Чи в Україні у ХХІ столітті бюджетні кошти повинні витрачатись на подібні процедури? Як гадаєте?"
Читаючи коментарі під цим постом, я зрозуміла, що люди шоковані. Одна користувачка написала, що "не можу зрозуміти, чого пам'ять і славу Пірогова прив'язали до того дикунського, архаїчного бальзамування?" Отже, з нашим інфопростором щось не так, адже Пирогов лежить забальзамований уже 136 років. В Україні. У Вінниці. Чому нема черг, щоб побачити людину, яка вперше застосувала ефір як наркоз, вигадала накладати гіпс і винайшла унікальні методи оперування, які називають "операціями Пирогова"?
Є думки, що і бальзамування також його винахід. Проте точних підтверджень нема. А його тіло є. І було б дивно, якщо б за цей час процедур із ребальзамування не проводили. Проводили. При музеї-садибі навіть є для цього лабораторія. Чи були питання про необхідність ребальзамування? Про доречність витрат на це? Ні. А тепер є.
До речі про гроші. На сайті музея-садиби Пирогова вказано, що хірург жив скромно, працював багато, приймав всіх, незалежно від соціального статусу. А після операції мав звичку класти руки в кишені. Знаєте, для чого? Щоб не було можливості ані дати йому в руки гроші, ані покласти до кишень.
Історія з постом Уляни Супрун уже має завершення. Проголосувало майже 11 тисяч громадян. Її опитування показало, що 69% користувачів витратили б гроші на потреби живих хворих, а 31% опитаних виступили за необхідну процедуру. Інформація про наявність її посту дійшла і до мера Вінниці Сергія Моргунова, який заявив:
Як взагалі так можна ставити питання: або ліки, або ребальзамування тіла засновника військово-польової хірургії?! Микола Іванович Пирогов – це наше національне надбання в історії світової медицини. Кошти ми знайдемо, навіть не сумнівайтеся.
Виходить, питання-то і не стояло?
Можливо, тіла видатних діячів, що виставлені на показ, це частина культу особи і варто всіх остаточно поховати. А, може, розголос довкола ситуації з Пироговим спонукатиме приїхати до музея-садиби, щоб побачити на власні очі людину, яка врятувала стільки життів... На відміну від Ілліча, який десятки тисяч життів обірвав.
Читайте також: Сектантське беззаконня в дії: VIP-молитва за тисячу доларів