Частина країн, які підтримують прагнення України стати членом ЄС і відновити свою територіальну цілісність, мають еліти якщо не зорієнтовані на Москву, то достатньо лояльні до грошей "Газпрому" і негативно налаштовані щодо санкцій проти Російської Федерації.
За наявною у нас інформацією, на цей момент у Чехії розпочалася дискусія щодо призначення нового посла до України. Нагадаємо, що повноваження нинішнього посла Івана Почуха закінчуються наприкінці літа 2015 року.
Чехія провадить цілком зважену стосовно Україну зовнішню політику, виступаючи з цілим рядом ініціатив, які свідчать про налаштованість чеського уряду на всебічну допомогу як у лікуванні українських військових із зони бойових, так і надаючи численну гуманітарну допомогу.
Однак, нинішній чеський президент Мілош Земан виглядає як рупор російської пропаганди та кремлівського впливу у Європі. У своєму останньому інтерв`ю, наданому російській редакції радіо “Прага” він заявив, що в Україні триває громадянська війна і поділився своєю мрією про майбутній вступ Російської Федерації до ЄС.
Мілош Земан був одним з небагатьох президентів країн ЄС, який планував відвідати Володимира Путіна під час параду в Москві 9 травня поточного року, однак уряд запропонував йому зробити візит за власний кошт і він був вимушений передумати.
Чеський уряд пропонує в якості посла до України призначити Бедржиха Копєцького, однак президент Мілош Земан, який має право остаточного підпису, має власну кандидатуру.
Це колишній консул Чехії в Донецьку Антонін Мургаш, який перед тим виконував обов’язки консула у російському Санкт-Петербурзі, а наразі є директором з зовнішніх відносин компанії Alta (м. Брно). Ця компанія протягом років займається тим, що постачає різноманітні технології до Російської Федерації, зокрема у сфері машинобудування, гірничобудування, металургії та енергетики.
Однак, для внутрішньоєвропейського ринку кампанія Alta виступає послідовним лобістом економічних інтересів Російської Федерації в продажу ядерного палива для європейських атомних станцій. Власник компанії Владімір Плашил є випусником Київського університету за спеціалізацією “Міжнародна економіка”, наприкінці 1980-х працював у експортній компанії “Pragoinvest”, завдяки якій набув необхідних ділових контактів у Росії.
Вершиною у співпраці компанії Alta з російським ядерним сектором стало створення консорціуму Alvel, який займається промоуцією російського атомного палива в ЄС. Наприклад у березні 2015 року і до кінця квітня у Празі була відкрита виставка "Ядерне паливо як мистецтво", яка була номінально присвячена 60-літтю атомної галузі в Чехії, а фактично стала черговим лобістським заходом російського атомного палива у Празі. В якості одного з головних спікерів ми знову бачимо Антоніна Мургаша.
На фото: Виставка "Ядерне паливо як мистецтво" (Прага, 31 березня 2015 року), зліва Антонін Мургаш (Alta), Олександр Уржанов (TVEL), Ондржей Мразэк (перекладач), Радэк Шкода (представник Чеського технічного університету).
Паливна кампанія ВАТ ТВЕЛ чиї інтереси представляє Alta є частиною російського паливного дивізіону кампанії “Росатом” і є не меншим політичним та економічним лобістом інтересів РФ у країнах ЄС, ніж "Газпром" та його сателіти.
Співробітники компанії Alta і зокрема Антонін Мургаш публічно виступали проти економічних санкцій щодо Російської Федерації, які були введені Європейським Союзом, цілком демонструючи давній лицемірний принцип — “гроші не пахнуть”.
Поза сумнівами, Чехія має абсолютнє право самостійно визначати свою зовнішню політику щодо України, однак, призначення проросійського економічного лобіста й імовірно російського агента в якості посла Чехії в Україні, Антоніна Мургоша — аж ніяк не буде сприяти інтересам двох країн.
Хочеться вірити, що Міністерство закордонних справ Чехії зможе переконати Мілоша Земана відмовитися від призначення агентів Кремля в якості представників країни, яка на власному досвіді пережила радянську окупацію і чудово розуміє природу російської імперіалістичної політики.
Наразі компанія Alta не коментує імовірне призначення Антоніна Мургаша на посаду посла Чехії в Україні.