Скандал спровокували вислови єврокомісара з питань юстиції Вів’єн Редінг. Вона заявила, що Німеччина і Франція підходять безвідповідально, пропонуючи іншим країнам внести поправки в основний для Євросоюзу документ, який в великими труднощами набув чинності минулого року. Берлін і Париж мають намір посилити правила фінансового регулювання в зоні євро, щоб у майбутньому не відбувалися кризи, які схожі на теперішню у Греції. Як відомо, через величезний держборг ця країна нещодавно опинилася на межі банкрутства і була змушена звернутися до ЄС і МВФ по допомогу. Афінам надали багатомільярдний кредит.
Щоб члени ЄС не допускали надмірного зростання держборгу і дефіциту бюджету, пропонується ввести санкції, аж до того, щоб позбавляти країни-порушники права голосу на зустрічах ЄС. Подібні зміни можна внести, лише змінивши текст Лісабонського договору, а для цього потрібна підтримка всіх 27-ми країн ЄС — або на голосуванні в парламенті, або в ході референдуму, — а також згода Європарламенту.
Як повідомляє агентство Reuters, спочатку мало хто в ЄС вірив у те, що більшість країн погодяться піти на такі радикальні заходи в питанні фінансового регулювання. Однак після недавньої зустрічі Ангели Меркель і Ніколя Саркозі в Довілі Франція дала зрозуміти, що внесення поправок до Лісабонського договору можливе.
Інші країни, які раніше виступали проти, тепер також можуть змінити свою позицію. Зокрема, Фінляндія вже заявила, що якщо Європі необхідний механізм утримування фінансової стабільності, то потрібно йти на такі заходи.
"Якщо нова система вимагає змін Лісабонського договору, значить його потрібно змінювати", — йдеться в заяві МЗС Фінляндії.