Днями працівники СБУ затримали і 14 годин допитували Руслана Забілого, історика, директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”, що у Львові.
Згодом СБУ порушила кримінальну справу за фактом підготовки до розголошення державної таємниці.

Історик розповідає: на допиті його просили “добровільно” віддати приватний ноутбук і 2 жорстких диски. Згодом їх все одно забрали. А там - всі електронні копії історичних матеріалів і наукові дослідження Руслана Забілого.

”Там знаходяться документи, які стосуються історії визвольного руху, з якими працювали історики 2-3-5 років тому. З якими я працював в галузевому державному архіві СБУ, які були скопійовані і перебували у вільному доступі для десятків-сотень істориків, не говорячи про широке коло зацікавлених у цьому”, - каже директор Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий.

Зі слів Руслана Забіли, співробітники СБУ переконували його полишити історичну тематику та займатися іншими справами. Цікавились його контактами із закордонними науковцями, та вимагали довести, що тема його досліджень не є державною таємницею. За історика вступився колишній директор Архіву СБУ.

”Влада вдається до безпосереднього залякування істориків, які займаються незручними для неї питаннями українського минулого. І це означає, що цензура, яку запроваджує влада на ЗМІ, яку ми всі разом з вами відчуваємо, зараз поширилась і на українське минуле”, - каже історик, екс-директор Архіву СБУ Володимир В’ятрович.

В СБУ свою офіційну позицію оголосили через прес-службу, заявивши, що історика затримали оскільки він хотів передати третім особам несанкціоновано зібрану інформацію, яка є державною таємницею. Саме тому Забілу і затримали просто на вокзалі з цими секретними даними. Нагадаємо, Руслан Забілий пише історичні праці про стратегію і тактику УПА.