Головною ознакою абсолютно всіх статей про звільнення Луценка стало те, що в них писали не стільки про самого опозиціонера, скільки про Віктора Януковича: чому він це зробив, чи усвідомлює, що ніяких звільнень недостатньо, поки Тимошенко в тюрмі, чи буде підписана Угода про асоціацію, якщо треба виконати низку інших, економічно-бюрократичних, вимог і т.ін.
Ще одна важлива деталь: про Луценка в західній пресі багато говорили в часи горезвісного скандалу в аеропорті Франкфурта. Тоді начебто п'яний Юрій Луценко мав претензії до капітана рейсу, що не хотів пропускати його на борт літака через алкогольне сп'яніння.
В контексті звільнення Луценка ніхто з західних журналістів не згадав про цей інцидент. Хоча на запит "Lutsenko" в основному є тільки 2 типи повідомлень: про його перебування у в'язниці і про скандал на авіавокзалі.
У понеділок десятки українських ЗМІ цитували The New York Times-статтю про звільнення Юрія Луценка. Найвпливовіше американське видання вивело парадокс: політичні в'язні України стали обмінною монетою в переговорах Януковича з Заходом.
Наш Президент знайшов собі зручний аргумент для торгів, щоб Угода про асоціацію таки була підписана. До речі, в цій статті замість імені Юлія Тимошенко журналіст часто викоритовує слово "Вона" (навіть в заголовку - "Український президент звільняє соратника, але залишає в тюрмі Її"). Очевидно, остання піар-кампанія Тимошенко не залишила байдужим навіть людей за океаном.
З заголовком "Більше, ніж гарний жест?" вийшла стаття про звільнення в The Economist. Однак найцікавішим в усій статті є речення про Януковича: "Світ все ще бачить пана Януковича як лиходія Помаранчевої революції у 2004-му".
Якщо це справді міжнародна оцінка українського гаранта (а The Economist, звісно, не виражає позицію всього світу, однак позицію демократичної прозахідної світової більшості таки виражає), то справи Януковича таки кепські. Принаймні, у відносинах з Заходом - і у світовій історії загалом.
На сайті Financial Times згадали не лише про Луценка, а й про засудженого Філіпчука - міністра з питань захисту навколишнього середовища, якого помилували одночасно з Луценком. Видання вказало на те, що багато іноземних дипломатів вітало звільнення. Звичайно, не обійшлося без згадок про Юлію Тимошенко.
Але на відміну від The Economist, у якому один з коментаторів каже, що "звільнення Тимошенко не на порядку денному Януковича", FT просто констатує факт: "Тепер вся увага - на долі Юлії Тимошенко".
Financial Times також згадав про Митний Союз і те, що вступити в нього Україну спокушає низька ціна на газ. Інші видання обмежувалися фразами про те, що Янукович впринципі схильний до співпраці з Росією, причини не називали.
Як це не дивно, газета Chicago Tribune, яка належить до лідерів на американському, але аж ніяк не на світовому медіаринку, теж зробила 2 матеріали про Юрія Луценка. Один - текст зі стандартним викладом (перелік заслуг Луценка, згадка про Тимошенко, пояснення звільнення потребою задовольнити ЄС).
Друге - фото Reuters, яке є і головним фото цього блогу. До слова, саме цей знимок супроводжував більшість англомовних матеріалів про Луценка. В той час як в Україні особливою популярністю користується фото з трояндами:
Так само 2 матеріали про українську топ-подію зробило ВВС. Перший з них, що з'явився за кілька годин після того, як Луценко вийшов на волю, був коротким викладом того, хто такий Луценко, чому добре, що він більше не у в'язниці, і що з цього приводу написав у своєму Твіттер-еккаунті Фюле (що ж він написав, можна прочитати тут).
Другий матеріал - це телесюжет, де детальніше викладено історію українських політв'язнів доби Януковича. Акцент, звичайно ж, на Юлії Тимошенко.
Крім того, ВВС показало кадри з акції "Вставай, Україно!", яка проходила у Києві в день звільнення Луценка. Мовляв, українці не такі вже й пасивні, протестують проти безчинств, які в Україні творить влада. В цьому сюжеті записано навіть уривки з виступу Віталія Кличка, якого представили як одного з українських опозиціонерів, жодного слова про боксерську кар'єру.
Матеріал від The Guardain, окрім стандартної трійки "хто такий Луценко-Янукович намагається задовольнити Європу звільненням соратників Тимошенко - остання досі залишається в тюрмі", дав коментарі від Валентини Теличенко (адвоката Луценка) та брата звільненого опозиціонера Сергія Луценка.
Крім того, в статті сказано, що Янукович не звільнить Тимошенко, поки свій вердикт не винесе Європейський суд з прав людини. Мовляв, якщо він визнає вирок екс-прем'єрці несправедливим, Янукович матиме формальний привід помилувати Тимошенко.
Такий самий за змістом матеріал подав і британський The Times. Однак у цій газеті згадано і про блокування парламенту, і про засідання ВР на Банковій. The Times пов'язує ці події зі звільненням Луценка. Мовляв, звільнення полегшило ситуацію після дуже напружених політичних баталій.
А впливова іспанська щоденна газета El Pais вийшла з матеріалом про звільненого Луценка з фотографією... Юлії Тимошенко в побоях.
Маємо ще один висновок: західна преса писала не так про Луценка, як про Тимошенко. Світові медіа в роздумах: вихід на волю Луценка - передвісник виходу Тимошенко чи, навпаки, спроба відвернути від неї увагу?
Якщо раптом наша влада хотіла другого варіанту - їй це не вдалося. Звільнення Юрія Луценка призвело до величезної кількості згадок про Тимошенко.