Українські учні Микита Шульга та Софія-Христина Борисюк вирішили, що там таким відходам не місце – їх можна переробити і використати вже як добриво для дерев. Для цього потрібна спеціальна ємкість та хробаки-старателі, які й переробляють відходи. Ідею вирішили реалізувати у своїй київській школі №17.

"Я побачив, як багато органіки у школі просто викидається. Переробка паперу, скла, тощо у нас в країні налагоджена, а от переробка органіки – чомусь ні. Хоча заводи для цього не потрібні. Я почав детальніше вивчати це питання. Запропонував керівництву школи. До нас лояльно ставилися, частина учнів загорілася цією ідеєю", – пояснив Микита.

Важливу роль для проекту відіграла зустріч Микити Шульги із міністром екології Остапом Семераком, який дізнався про ініціативу школярів. Він був приємно вражений і вирішив допомогти зробити проект більш масштабним. Ідея сподобалася і міністру освіти Лілії Гриневич. Ініціативу підтримала і громадська організація "Україна без сміття". Зрештою, був оголошений еко-освітній конкурс "Компола" (від слів компостер та школа). Остап Семерак сказав, що за результатами конкурсу компостери отримають вже цього літа 200 шкіл по всій Україні. Хоча бажаючих на сьогоднішні день було вдвічі більше.

"Екологічна освіта може змінити майбутнє. Старшокласники, з якими ми сьогодні зустрічалися, точно люди майбутнього. Вони глибоко розбираються в екологічних проблемах. Часом ловив себе на думці, що спілкуюсь з вузькопрофільними фахівцями. Ці діти житимуть в іншому світі, де найціннішими ресурсами будуть не нафта і газ, а вода і повітря", – сказав Остап Семерак після спілкування із учнями гімназії біотехнологій №177 м. Києва, на території якої оголошувалися результати конкурсу.

"Ми навчили дітей відповідальному ставленню до свого життя. Наприклад, чи будуть відходи далі захаращувати подвір’я будинку, школи, Україну, чи вони будуть застосовані з користю, – додала міністр освіти Лілія Гриневич. – У Великобританії, коли вирішили сортувати сміття, ситуацію змінити змогли діти. Їх змалечку привчали сортувати сміття, відтак діти приходили додому і розповідали, як сортувати відходи. З вашою допомогою ми зможемо зробити це і в Україні".

У рамках проекту "Компола" до вересня цього року буде встановлено компостери у 200 школах України. "Це доступний та маловитратний механізм. Було б правильно, аби компостери були б встановлені у всіх школах", – зазначив Остап Семерак.

Проект дає можливість поширити освітню програму серед молоді у правильному поводженні з відходами. Важливо й те, що його підтримують фінансові донори, завдяки чому проект і зміг стати масштабним. "Ми підтримуємо будь-які проекти, спрямовані на зміну поведінки людини щодо відходів. Реалізувати цей проект допомагає Фундація Кока-Кола. І він є частиною величезного освітнього проекту щодо сортування та переробки відходів, який ми втілюємо за її підтримки", – сказала голова ГО "Україна без сміття" Євгенія Аратовська.