“Мученики науки” переконують: це прямий шлях до комерціалізації освіти та перетворення її на бізнес. Непереливки буде й контрактникам: згідно з нормами нового документа плату за навчання можуть переглядати щороку.
”Для контрактників буде збільшена в рази плата за навчання, бо буде встановлена мінімальна плата. Тому я думаю, це дуже жорстоко відіб’ється, тому що людина, наприклад, захоче отримати другу вищу освіту, яка завжди в нас є платною”, - каже учасник мітингу Олег.
Ще один спірний пункт законопроекту - фактичне скасування студентського самоврядування, оскільки ВИШі не зобов’язуватимуть виділяти на це кошти.
”Одна з найодіозніших норм, яка передбачається цим проектом - це залежність формату ВУЗУ від кількості студентів. Тобто, якщо більше 10 тисяч студентів, то це класичний університет. Більше 6 тисяч студентів - це профільний університет. А якщо, наприклад, менше 6 тисяч студентів, то це вже навіть не університет… За цим положенням Києво-Могилянська академія стане коледжем”, - каже учасник мітингу Олександр.
Ну і чи не найголовніша вимога мітингувальників - підняття стипендій. Наразі вони на 400 гривень менші за прожитковий мінімум. Мітингували студенти під Верховною радою. Мовляв, депутати, одумайтеся поки не пізно: якщо скандальний закон ухвалять, то загальнонаціональної кампанії проти деградації освіти не минути. Депутати обіцяють щось придумати.
”Голова Верховної Ради дуже адекватно поступив, я до нього звертався, щоби ми не розглядали даний законопроект, поки не відбудеться засідання у комітеті за участю студентських організацій, громадських організацій і фахівців”, - каже заступник голови Верховної Ради Микола Томенко.
Як би там не було, однак закон про вищу освіту ухвалять, кажуть у Парламенті. Щоправда, його якість залежатиме від вміння депутатів і студентів шукати компроміс.