Росіяни розпочали війну проти України й тепер пожинають плоди – у низці регіонів уночі 5 квітня лунали вибухи. Представники місцевих адміністрацій заявили про атаку десятків безпілотників й усі нібито збила російська ППО.

Що б там не заявляла російська влада, наслідки атак кажуть зовсім інше, особливо на аеродромі Морозовськ у Ростовській області. Там вдалося знищити щонайменше 6 російських літаків.

За час повномасштабного вторгнення росіяни втратили сотні літаків та винищувачів, серед яких і Су-34. Чому ці літаки важливі для росіян та чому вони роблять ставку на ці літаки у війні, як Су-34 бомбив Бєлгород і чому проблем у цих літаків стає все більше – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Зверніть увагу Атаку на Морозовськ провела СБУ і Сили оборони, щонайменше 6 літаків знищено, – джерела

Ніч 5 квітня була неспокійною у багатьох регіонах Росії, зокрема і в Ростовській області. Там місцева влада заявила про масовану атаку безпілотників. Мовиться про 40 дронів. У місті Морозовськ нарахували близько 60 вибухів, частково населений пункт було знеструмлено.

Влада Ростовської області заявила про нібито успішну роботу російської ППО та про пошкодження кількох будинків у Морозовську, проте ні слова не згадала про аеродром, який власне і був ціллю атаки.

Згодом джерела 24 Каналу повідомили, що удар по аеродрому в Морозовську – це успішна операція СБУ та Сил оборони. Річ у тім, що це один із найближчих до українських кордонів російський аеродром, який є місцем базування бойової авіації, зокрема винищувачів Су-24, Су-30, Су-34, Су-35. Цей аеродром активно використовують росіяни для ударів по лінії зіткнення та прифронтових територіях, зокрема для скидання керованих авіабомб.

У результаті операції знищено щонайменше 6 військових літаків Росії, а ще 8 зазнали суттєвих пошкоджень. Окрім техніки, близько 20 окупантів були поранені або ліквідовані. Поки точно невідомо, скільки серед них саме Су-34, проте напередодні атаки на аеродромі всього було 29 літаків. З них 6 – Су-34.

Аеродром у Морозовську напередодні атаки / Фото Planet

За час повномасштабної війни росіяни втратили понад 3 сотні літаків та винищувачів, серед яких чимало Су-34. Декотрі з випадків є особливо гучними.

  • 4 січня 2024 року на аеродромі "Шагол" у Челябінській області, що за понад 2 тисячі кілометрів від українського кордону згорів винищувач Су-34. Цікаво, що це трапилося саме на день народження керівника ГУР МО Кирила Буданова, а відомство підтвердило, що це була не випадковість, а успішна операція українських розвідників.
  • 24 грудня 2023 року, на Святвечір, Повітряні сили відзвітували про успішне знищення винищувача Су-34, який планував атакувати Одеську область. Натомість винищувач успішно "провів посадку" на дно Чорного моря.
  • 22 грудня 2023 року на Півдні нашим воїнам вдалося знищити одразу 3 російські винищувачі, що тоді викликало неабияку паніку серед окупантів. Деякий час після цієї операції росіяни суттєво зменшили інтенсивність застосування авіації та скидання керованих авіабомб.
  • 13 травня 2023 року в Брянській області впали два вертольоти, які, ймовірно, збили самі ж росіяни. Вже згодом стало відомо, що там також розбився славнозвісний російський винищувач Су-34. Екіпаж загинув. Пропаганда заявила про нібито диверсію і шукала винних у тому, що трапилося.
  • 30 жовтня 2022 року Су-34 впав на житловий будинок у місті Єйськ. Міноборони Росії стверджувало, що на місці падіння Су-34 сталося загоряння палива. Та місцеві чули, як детонує, ймовірно, боєкомплект. Двом льотчикам вдалося катапультуватися і вижити. Офіційно повідомили про 15 загиблих. Втім, насправді жертв може бути значно більше. На міському кладовищі знайшли близько 20 могил з загиблими внаслідок падіння бомбардувальника.

Крім того, у другій половині лютого – на початку березня 2024 року наші воїни влаштували "літакоцид" російській авіації, знищивши 14 російських літаків, з них 11 Су-34.

Хоч Росія називає фронтовий бомбардувальник "новітньою розробкою", він створений у часи СРСР і здійснив перший політ в 1990 році. Су-34 є модифікацією більш відомого Су-27. Однак в часи нестабільності та розпаду СРСР не вдалося налагодити серійного виробництва цих літаків.

Тільки у 2014 році Росія налагодила серійне виробництво, вклавши в нього так звані нафтодолари – отримані за продаж нафти кошти.

Основні характеристики Су-34:

  • екіпаж – 2 людини;
  • бойове навантаження – 12,5 тонни;
  • довжина – 23,3 метра;
  • розмах крила – 14,7 метра;
  • висота – 6 метрів;
  • база шасі – 6,63 метра;
  • колія шасі – 4,4 метра;
  • вага порожнього літака – 22,5 тонни;
  • нормальна злітна вага – 38,24 тонни;
  • максимальна вага – 45 тонн;
  • максимальна швидкість на великій висоті – 1 900 кілометрів на годину;
  • максимальна швидкість біля землі – 1 400 кілометрів на годину;
  • дальність польоту – 4 000 кілометрів;
  • бойовий радіус – 1 100 кілометрів.

Су-34 обладнаний гарматою калібру 30 міліметрів ГШ-301 та має 12 точок підвіски. Бойове навантаження – 8 000 кілограмів різного озброєння на зовнішній підвісці.

Бомбардувальник обладнаний потужною радіолокаційною системою яка здатна розрізнити гусеничну бронетехніку на відстані до 75 кілометрів.

Приблизна вартість одного такого літака – 36 мільйонів доларів.

Росіяни у своїй тактиці зараз роблять ставки на керовані авіабомби, які скидають саме з винищувачів, зокрема Су-34. КАБами ворог атакує позиції наших воїнів та б'є по прифронтових територіях, тероризуючи цивільне населення Сумщини, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини. Саме таку тактику росіяни втілили під час боїв за Авдіївку.

Тому кожна втрата для ворога є "корегуванням" плану росіян, зменшення їхніх потужностей та терору українців. А втрата бойового потенціалу суттєво ослабить ворога.

Уже зараз існує ціла низка загроз для російської авіації, однак проблеми для неї можуть лише стати масштабнішими. Зараз основними засобами для її знищення є наземні засоби ППО (ЗРК, ПЗРК), українські спецслужби, партизани та далекобійні засоби. Наприклад, дрони.

Однак цього року Україна отримає західні багатоцільові винищувачі F-16. Це може ще більше відтіснити російські винищувачі від лінії бойового зіткнення й зробити ворожу винищувальну авіацію буквально безпорадною.

Уперше Росія використала ці бомбардувальники ще у 2008 році під час вторгнення в Грузію. Також їх застосовували й у Сирії. Саме тоді пропаганда намагалася створити образ могутності цього літака. Основне завдання Су-34 – завдавати високоточних ударів по противнику у тилах, на оперативно-тактичній глибині, в умовах насиченої протиповітряної оборони та протидії.

Однак пропагандистське завдання ускладнювалося тим, що у Сирії Су-34 продемонстрували те, що є не зовсім точними, коли їх застосовували для бомбардувань. Тоді літаки були набиті касетними боєприпасами, а не високоточною зброєю.

Під час вторгнення в Україну на цих літаках також не часто побачиш високоточне озброєння. Наприклад, за допомогою Су-34 на початку березня минулого року росіяни скидали фугасні бомби, вагою 500 кілограмів. До слова, саме на цьому літаку бомбардував місто горе-пілот Красноярцев, якого упіймали та передали Росії у межах обміну через пів року.

Якщо ми вже згадали про горе-пілотів, то варто пригадати і ще один епізод із серії "досягнень" російської авіації. Тривалий час окупанти уже використовують керовані авіабомби для ударів по Україні.

Пізно ввечері 21 квітня 2023 року російський Су-34 намагався запустити по Україні чергову бомбу. Однак КАБ, яку росіяни ліпили з ФАБ-500, впала на Бєлгород.

У Росії офіційно підтвердили, що під час виконання польоту літака Су-34 над містом Бєлгород сталося позаштатне сходження авіаційного боєприпасу.

Відомо про щонайменше двох постраждалих жінок: одну з черепно-мозковою травмою у стані середньої тяжкості доправили в лікарню. Інша відмовилася від госпіталізації.

Вибух в Бєлгород утворив величезну воронку діаметром у кілька десятків метрів. Також даху місцевого магазину, який примикає до житлової багатоповерхівки, опинився перевернутий автомобіль.

Дивіться відео вибуху в Бєлгороді

За час вторгнення в Україну Росія втратила вже щонайменше 45 одиниць Су-35. Вони є вразливими для ППО – на малій висоті їх можуть збивати переносні зенітно-ракетні комплекси, а на висотах вони досяжні для ЗРК, наприклад, радянських С-300.

Найбільше таких літаків Росія втратила на Харківщині. По одному збили в Чернігові та на Київщині та ще кілька на Донеччині.

Чи не найбільшу кількість цих літаків наші воїни знищили у лютому – на початку березня 2024 року, коли російська авіація поменшала на 11 Су-34.

До удару по Морозовську, за орієнтовними підрахунками, у росіян на озброєнні залишалося ще 79 Су-34. Однак ця цифра приблизна.