"Визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань , їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого врегулювання", – вирішив ВАСУ.
Але оскільки немає такого законодавства, міська рада може самостійно встановлювати строки подання повідомлення. КМДА встановила строк 10 днів, який суд вважає адекватним, – повідомляє сайт Гельсінської спілки.
"Оскільки ст. 39 Конституції чітко передбачає, що будь-які обмеження реалізації права на мирні зібрання, зокрема щодо строків повідомлення про такі заходи, можуть здійснюватися виключно на підставі закону. Для мене очевидно, що положення КМДА не є Законом України. (…) Більше того, з практичної точки зору, існують ситуації, в яких просто неможливо повідомити владу за 10 днів про проведення мирного зібрання. Адже можуть статися події, про які немає можливості повідомляти завчасно, і на які потрібно реагувати одразу", – каже директор зі стратегічних справ Української Гельсінської спілки Михайло Тарахкало.
Водночас, за словами координатора партнерства "За свободу мирних зібрань" Максима Лациби, ця ухвала суду може стати дуже небезпечною для активістів у всіх областях України.
До слова, 90% мирних зібрань в Україні були заборонені судами за 2 останні роки, кажуть у центрі політико-правових реформ. Право на мирні зібрання, як і можливість заборони їх судом, в Україні регулюється лише 39 статтею Конституції.