Для нас це особливий момент гордості, бо одним із його творців був вихідець з України – Роман Кройтор. Майбутній революціонер кіноіндустрії народився в сім'ї українських учителів, які емігрували до Канади.

Його ідеї завжди випереджали час. Уже перша серйозна робота – стрічка "Всесвіт" – за допомогою простої анімації показала позаземні панорами ще за 2 роки до того, як перша людина побувала в космосі. За цю стрічку його навіть номінували на Оскар, та йому все було мало.

Набридла жахлива якість відео й одноманітність зображення. Тож саме тоді приходить ідея зняти фільм, який би 5 проекторів транслювали одразу на 5 екранів. Звичайний кінотеатр не підходив, тож на Міжнародній виставці в Монреалі команда побудувала спеціальний кінозал. Саме це був перший крок до появи Imax.

Але така кількість техніки була занадто дорогою, треба було знайти інше рішення. І воно було просте: взяти вдвічі більшу плівку, яка й забезпечить значно кращу роздільну здатність і контрастність.

Читайте також: Американець з українським корінням, який разом з Джобсом розробив перший ПК

Це своєю чергою дозволило розмістити глядачів значно ближче до екрана, який до речі теж був особливим: заокруглений, шириною щонайменше 22 метри та заввишки 16 метрів – так, щоб очі не бачили простору поза екраном.

Кройтор і разом із Кером, Фергюсоном та Шоу, засновує компанію Imax. Технологія не лише створювала нову реальність, але й збільшувала витрати на фільм. Півгодини відео, відзняті камерами Imax, коштують від 2-ох до 4-ох мільйонів доларів. Ця дорожнеча й стримувала розвиток Imax. Існувало надто мало стрічок, знятих за цією технологією, а тому було й мало кінотеатрів.

Четвірка знайшла вихід: вони брали відзняту кіноплівку, сканували, а потім, обробивши кожен кадр на комп'ютері, збільшували чіткість і різкість зображення.

Кінорежисери кинулися переробляти свої старі творіння і закликали глядачів подивитися по-новому на їхні роботи. Першим був "Аполон – 13", далі "Матриця" і "Гаррі Поттер".

Цікаво, що в нашій країні винахід етнічного українця з'явився аж через 41 рік після його появи – у 2008 році.