Комуністи про День Перемоги

9-го травня політикум традиційно згадує про комуністів, адже саме ця партія свого часу зробила все, щоб День Перемоги міцно утвердився у свідомості мільйонів, як привід для гордості.

Народний депутат III-IV скликань Георгій Крючков вважає, що теперішня влада зрадила ветеранів війни:

"Коли в західних регіонах приймається рішення, щоб заборонити символіку, під якою отримана перемога, і немає осуду з боку Президента, ви хочете, щоб ветерани жили краще? Нинішня влада зрадила подвиг ветеранів, наших батьків".

А комуніст Олександр Голуб напередодні Дня Перемоги розповів, що думає про ВО "Свобода". Більшість українців очікувала, що партія влаштує масові акції протесту. Відповідно, Голуб запідозрив, що надто ці акції допомогли б владі збільшити свій рейтинг, а опозиції - понизити його.

"Все це технології, які розробляються в Києві в Адміністрації Президента", - був переконаний Голуб, коли говорив про імовірні провокації від "Свободи".

"Свобода" про День Скорботи

Серед свободівців 9 травня відзначився не так їхній лідер Олег Тягнибок, як народний депутат-свободівець зі Львова Юрій Михальчишин. Нардеп приїхав дорідного міста - за його словами, перевіряти, чи ніхто не розгортатиме тут радянських прапорів. Свою позицію він пояснив просто:

"Львів - це не просто обласний центр, а Бандерштадт".

Тому, мовляв, тут не місце радянській символіці. Яку, до слова, у Львові заборонили рішенням міськради.

Михальчишин здивував тих, хто звик чути від "Свободи" тільки радикальні висловлювання про радянську владу. Один з найрадикальніших представників партії доволі тепло відгукнувся про фронтовиків:

"Звичайним фронтовикам – наша повага і наша вдячність за те, що вони із зброєю в руках усе ж захищали українську землю від окупанта, хоча й, на жаль, у формі інших окупантів".

Ще одна помітна діячка у "Свободі", Ірина Фаріон, сказала про День Перемоги досить різко:

"Ніколи їхня "побєда" не буде нашою "перемогою". Імперія, яка називалася СРСР, і її колонія УРСР не були нашими державами, отже, не було кого захищати і за що воювати. Але була рідна земля та була єдина армія, Українська повстанська, яка це захищала".

Без Партії регіонів не обійтись

У відповідь на слова Ірини Фаріон не зміг змовчати очільник Харківської ОДА, регіонал Михайло Добкін. Він написав у "Твіттер":

"9 травня - День Перемоги! А Фаріон - фальшива, примітивна і садо-мазо. Це ж треба такою дебільною народитися".

Ще один нардеп-регіонал, Вадим Колесніченко, виклав своє бачення діяльності УПА, в якій повстанці:

"...вбивали з-за рогу вчителів, які вчили західноукраїнських дітей. Це бандерівці вирізали сім'ї господарських працівників, які відновлювали зруйновані за роки війни підприємства Західної України. Це вони вбивали львівську професуру, священиків, поетів, музикантів – всіх тих, хто не був згоден з їх нацистською ідеологією".

Такі висловлювання стурбували свободівця Олексія Кайду. Його хвилює здоров'я Колесніченка:

"Якщо раніше я скептично ставився до заяв про явні ознаки психічного захворювання колеги-депутата, то зараз бачу, що Колесніченка таки треба серйозно лікувати. І чим раніше, тим краще для нього".

Опозиціонери теж не забули про День Перемоги

З опозиційних сил тільки "Свобода" займає чітку і радикальну позицію щодо переможців і переможених Другої світової. Інші опозиціонери у цьому питанні хочуть знайти золоту середину.

Юлія Тимошенко про 9 травня висловилася так:

"9 травня - це не перемога Сталіна і не поразка Гітлера. 9 травня - це день тріумфу людського духу, мужності, героїзму і подвигу. Це не торжество ідеології, це - тріумф Людини!".

Юрій Луценко через Facebook розповів про особистий досвід:

"Мої два діди закінчили війну під рейхстагом. Рідні мого друга Тараса Стецьківа воювали в УПА. Так склалися долі наших предків, так вони розуміли свій обов'язок боротьби зі злом за свою землю і свою сім'ю. Протиставляти їх вибір - значить продовжувати війну".

Президенти про війну

Україна, Росія і Білорусія вважалися основою Радянського Союзу. Відповідно, саме в цих країнах акцент на перемогу у Другій світовій робили величезний. Акцент зберігся і донині - варто почитати, що кажуть президенти трьох країн про 9 травня.

Володимир Путін говорив про надії дідів, що воювали:

"Ми зобов'язані виправдати надії наших великих дідів і батьків, зобов'язані перемогти всі труднощі і перепони, передати нашим дітям успішну вільну і сильну Росію".

Олександр Лукашенко визначив священну місію для свого народу - не дати очорнити пам'ять про Другу світову:

"Є й ті, хто постійно намагається переглянути історію Великої Вітчизняної війни, принизити значення героїчної боротьби радянських людей, очорнити партизанський рух, реабілітувати фашистських катів і особливо їхніх прислужників. Наш обов'язок, наша священна місія - зберегти правду про ту війну, про легендарний подвиг радянського народу, не дозволити забрати у нього велику Перемогу".

Віктор Янукович на фоні двох колег виглядає стримано:

"У своїх серцях ми завжди будемо нести світлу пам’ять про мільйони загиблих наших співвітчизників. Упевнений, український народ ніколи не забуде самопожертву та військову доблесть своїх визволителів і пишатиметься їх безсмертним подвигом".

Підсумок від вченого

Один з найвідоміших українських культурологів та істориків Вадим Скуратівський коротко підсумував усі цитати політиків про День Перемоги. На його думку, в країні ніхто з чиновників нічого не робить для того, щоб українці по-справжньому осмислили події майже 70-річної давнини, а не продовжували мислити закладеними штампами:

"Це все велика дурість з обох боків. Про цілеспрямовану політику в цій країні не доводиться говорити. Адже це вимагає спрямованого високоорганізованого інтелекту, а його немає ні на горі, ні в низу. Доки на горі й внизу не зрозуміють, чим був травень 1945 року й все ХХ століття, то весь цей безлад буде відтворюватись без кінця і в майбутньому".