У 2019 астрономи показали перший знімок чорної діри, отриманий за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope) – глобальної мережі радіотелескопів, об'єднаних в єдиний інструмент, інтерферометр з величезною роздільною здатністю.
Цікаво "Гори" на поверхні нейтронних зірок виявилися нижчими, ніж вважали раніше
Тоді фото дозволило побачити околиці надмасивної чорної діри у центрі галактики M87, розташованої майже в 55 мільйонах світлових років. Згодом вчені отримали й інші, більш детальні зображення.
Нове фото джетів поблизу чорної діри
Учасники колаборації ТГП представили новий знімок: чорну діру у центрі галактики Центавр А і релятивістський джет, який покидає околиці об'єкта. Такі струмені плазми викидаються аккреційним диском чорної діри на близькосвітлових швидкостях і грають велику роль у еволюції всієї галактики, тому привертають особливу увагу вчених.
Саме джети Центаври А і розглянули у ТГП, отримавши знімок з роздільною здатністю, який в 16 разів перевищує попередні спостереження, проведені за допомогою телескопів мережі TANAMI.
Фото джета
Старе та нове зображення джетів в околицях чорної діри / Фото Janssen et al
На зображенні видно, що джет нагадує конус, що розширюється від джерела і світиться лише по краях. Поки автори не можуть пояснити таку незвичайну форму. Ймовірно, конус дійсно порожній в глибині, але можливо, що розташована там плазма не випромінює через швидке обертання джета.
Зате на новому знімку можна простежити і найдальші області струменя, зовнішній кордон, на який, як вважається, припадає ударне прискорення космічних частинок до надвисоких енергій.