Вчені з аерообсерваторіі SOFIA виявили першу молекулу, яка утворилася у Всесвіті "незабаром" після Великого вибуху – іон гідриду гелію (HeH +). Спектри цієї хімічної сполуки знайдені в планетарної туманності в сузір'ї Лебедя, пише прес-служба Аерокосмічного управління США.
Читайте також: NASA запустило ракету з українськими компонентами: фото та відео
Як вчені розпочинали це дослідження
Більш 13-ти мільядрів років тому Всесвіт була чимось на зразок гарячого супу з найпростіших одноатомних елементів. Утворення перших молекул, з теорії Великого вибуху, відбулося приблизно через 100 тисяч років після точки відліку.
В цей час температура Всесвіту вже впала до 4000 градусів за Кельвіном: з'явилися атоми водню, гелію і літію. Потім гелій об'єднався з присутніх іонізованним воднем (H +) – утворилися перші молекули іонізованого гідриду гелію.
До появи зірок з цього моменту залишалося не менше 100 мільйонів років. Кожна молекула випускає випромінювання з характерною частотою – це щось на зразок "відбитку пальця", за яким її можна ідентифікувати.
Дивіться відео знахідки NASA:
Ця туманність – залишки зірки, і в 2018-му там вперше за всю історію спостережень знайшли сліди телуру.
Практично всі моделі астрофізиків передбачали наявність HeH + як в газоподібних туманностях, "колисках зірок", так і в планетарних туманностях, що залишилися після вибухів наднових. Але до сих пір вчені не могли знайти доказ цим припущенням.
Це відкриття підтверджує ключову частину нашого базового розуміння ранніх етапів утворення Всесвіту і того, як за мільярди років в ній утворилися складні хімічні сполуки,
– радіють в NASA.
Більше новин, що стосуються подій зі світу технологій, ґаджетів, штучного інтелекту, а також космосу читайте у розділі Техно