Виявилося, що астрономи недорахувалися до 90% баріонної матерії у галактиках. Згідно з моделями, ця речовина була витіснена зоряним вітром, який утворювався через вибухи наднових зірок. Тобто, більшість звичайної речовини Всесвіту має перебувати за межами галактик. І якщо раніше це було лише припущення, то тепер з'явилися спостережні дані від Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT).
Цікаво Міжзоряний простір Молочного Шляху неоднорідний: дослідження
Зліва: демаркація квазара та галактики, які вивчалися; центр: туманність та шкала розмірів; справа: накладення туманності та галактики / Фото Phys.org
Детальніше про відкриття
В будь-якій науковій галузі важливо підтвердити теорію практикою. Так сталося й у цьому випадку.
Реалізувати ці спостереження вдалося завдяки інструменту MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer), встановленому на VLT. Пристрій являє собою панорамний спектрограф, який працює у видимому діапазоні спектру.
Завдяки MUSE астрономи створили мапу того, як завдяки галактичному (зоряному) вітру обмінюється речовиною молода галактика (Gal.1 на зображенні) та велетенська туманність з газу та пилу. Для цього вони орієнтувалися на потужний квазар, який використали у ролі "маяка".
Підтвердження теорії на практиці, коли спостерігався обмін речовиною між Gal.1 та туманністю є дуже важливим для наукової спільноти. Адже вчені виявили "загублену" речовину Всесвіту, що дозволить розширити та покращити чинні моделі еволюції галактик.