Наразі, кажуть, більше половини озимини в Україні перебуває в гарному стані.
"Зерновий клин у нас буде 15,6 млн. га, що на 500 тис га більше ніж у 2010 році, якщо брати ярові зернові культури, то прогнозується їх посіяти на площі 7,5 млн. га, що на 300 тис більше проти минулого року", - каже директор департаменту Міністерства агрополітики і продовольства Олександр Демидов.
Минулого року Україна зібрала трохи більше 39 мільйонів тонн зернових та зернобобових. Це на 15% менше ніж 2009-го. Проте з огляду на обсяг та стан посівів озимих культур і плановані площі під яровими, у Мінагро сподіваються, що нового сезону вдасться зібрати на 5-6 тонн зерна більше.
Та галузеві експерти мають оптимістичніші розрахунки. Так, в "Українському клубі аграрного бізнесу" підрахували - за технологічними можливостями Україна може збирати до 70 млн. тонн зернових за сезон. Втім, значна частка врожаю втрачається через неправильне чи недостатнє використання засобів захисту та мінеральних добрив. Крім того, десята частина зерна просто залишається на полях завдяки застарілій техніці, яку аграрії не можуть змінити через брак фінансів.
"Ми говоримо про кредит під 29-30% річних, добре, що за останні півроку банки пішли на зустріч і пропонують 25%. Це добре. Яка повинна бути рентабельність, щоб я міг банку заплатити 30% - це абсолютно не реально", - каже керівник агропідприємства Вадим Чекученко.
За даними Міністерства агрополітики і продовольства, 2010 року підприємства сільськогосподарського сектора отримали в банках лише близько 7 млрд. грн. кредитів. Ці позики для фермерів є занадто дорогими. Реальні ж ставки, за якими вони б могли брати кредити, не перевищують 18% річних.
Адже специфіка агробізнесу полягає в сезонності - гроші аграріям потрібні протягом року, а віддавати їх вони можуть лише у певний період, а саме восени. З інвестиціями в сільське господарство також не все просто. Вирішити проблему, кажуть експерти, допомогли б два закони - про ринок землі та її оцінку.
"Якщо дійсно ці закони розглядатимуться в парламенті, то я абсолютно впевнений в тому, що до України припливе величезна кількість грошей, чи це будуть інвестиції, чи це будуть гроші кіпріотів місцевих, це вже інше питання, але величезна кількість грошей поступить до України вже протягом року", - каже президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса.
Крім того, фахівців заважують - деякі великі агрохолдинги можуть залучити кошти на зовнішніх ринках. Так, очікують, що 7 або 8 український аграрних компаній поточного року зможуть запозичити в такий спосіб близько 1 млрд. доларів.