Неконтрольована стихія проявила себе практично у всіх куточках нашої планети. Найбільше постраждав Пакистан.
Там жертвами найбільших за історію повеней стали понад 1600 людей. Більше 14-ти мільйонів пакистанців постраждали від стихії, яка знищила чи пошкодила більше 700 тисяч житлових будинків. Влада у поті чола намагається допомогти постраждалим, але що таке зусилля людини у порівнянні з розбурханою природою?
”Наш головний пріоритет - порятунок людських життів. Все відбувалося дуже швидко, у нас не було часу на організовану відповідь стихії. Наше головне завдання - знайти і врятувати. Для цього ми використовуємо човни та гелікоптери”, - каже глава ВМС Пакистану Номан Башир.
Не краща ситуація і у сусідньому Китаї. Там жертвами зсувів ґрунту та повеней стали понад 1100 осіб. Однак і це не остаточні цифри - адже зниклими без вісти вважають ще майже 6 сотень людей. Спричинені зливами зсуви та повені знищили кілька населених пунктів. Нині в постраждалому регіоні працюють тисячі медиків, геологів та волонтерів.
Потерпає від великої води і Індія. Там - 177 загиблих, зокрема і 23 туристи. Відомо, що це громадяни Франції, Італії, Іспанії та Непалу.
Тим часом європейцям дошкуляють вогонь і вода. Від лісових пожеж потерпають Іспанія, Португалія, Росія. Зокрема складною ситуація залишається у Нижньогородській, Свердловській, Московській і Владимирській областях. До міста Саров скерували додаткові сили МНС для гасіння вогню, який загрожує ядерному центру. Раніше працівники Росатому вивезли з центру усі ядерні матеріали.
”Все згоріло. Навіть кладовище згоріло, ні одного будинку не залишилося, за винятком того що стоїть на горі”, - каже місцевий мешканець Ашот Петросян.
На північному-заході Іспанії під час гасіння лісових пожеж загинуло двоє пожежників. За попередніми даними, причиною займання став підпал. Загальна площа займання перевищила сто гектарів. Ще гірша ситуація у сусідній Португалії. Там нарахували близько двадцяти осередків займання. Через лісові пожежі президент та прем’єр країни перервали свої відпустки. До боротьби з вогнем залучили понад 800 пожежників та близько 250 одиниць техніки.
А от де води було аж занадто, так це на початку тижня у центральній та Східній Європі. Там від повеней загинули більше 15-ти осіб. Найбільше лиха стихія наробила у Чехії, Польщі та Німеччині - в цих країнах підтоплено десятки міст та населених пунктів. Збитки від повеней оцінюють у сотні мільйонів євро, а на відбудову зруйнованої інфраструктури знадобляться роки.
Такі природні аномалії поставили у глухий кут синоптиків. Вони можуть лише констатувати факт, що 100 років індустріальних революцій та технічного прогресу ведуть планету у прірву, з якої людство може і не вибратися.
”Цього року, з січня по липень, ми зафіксували рекордно високі температури, починаючи з 1880 року. Росія та центральна Азія стали епіцентрами аномальної спеки. До цього додалися потужні повені у Пакистані. Це все пов’язані інциденти, це сучасна кліматична система”, - каже експерт Національної Океанічної та Атмосферної адміністрації Том Карл.
Що буде далі - не знає ніхто. Втім, якщо людство і надалі намагатиметься змінити обличчя планети та підлаштувати її під свої зростаючі потреби, то глобальної біди не уникнути.