Призначені на цю осінь партією влади, проведені за законом, написаним регіоналами, прогнозовано закінчились перемогою цієї ж політичної сили. Принаймні про це одразу засвідчили результати усіх екзит-полів.
Попри те, що офіційні результати виборів по всіх областях офіційно ще не оголосили, вже зрозуміло: більшість в облрадах понад 15 областей належатиме біло-синім. В той час як на парламентських виборах регіонали перемогли в 10 областях. Втім, дивує те, що на 5 листопада, як того вимагає закон, офіційні результати ще не пораховані і не оголошені.
Особливістю цих виборів стало і те, що усі політичні сили, окрім "Батьківщини", в один голос заявили, що незважаючи на суттєві порушення, визнають результати виборів. Особливо цим фактом пишається прем’єр-міністр і за сумісництвом лідер Партії регіонів.
"Немає скарг, так що їх придумувати треба? Ось немає порушень, їх що треба придумати? Вам що хотілося б щоб скло билося, гранати вибухали, що? Абсолютно нормально проходять вибори", - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Організованими і прозорими побачили вибори деякі міжнародні спостерігачі. Вказуючи на певні технічні проблеми, вони не зафіксували порушень, які могли б поставити під сумнів результати голосування.
"Серед недоліків які ми зауважили - не всюди зняли агітацію. Про це ми вказали у тих дільницях, на яких були і де ми це бачили. Не прибрали всю агітацію і на вулиці. На дільниці 2003 один з кандидатів і надалі проводив пропаганду, що також є грубим порушенням закону, про це ми теж вказали, агітацію припинили", - каже президент американо-російської трогово-промислової палати (США) Хелен Теплицкая.
"Нам вдалось знайти огріх на одній з дільниць. В список виборців внесли два будинки, яких навіть не було на вулиці. Коли ми про це заявили, нам сказали, що ця проблема вже зафіксована", - каже секретар з міжнародних зв’язків Соціал-демократичної партії Чехії Катаріна Прудкова.
Більш жорсткою була оцінка американського уряду. В офіційній заяві Сполучених Штатів сказано, що місцеві вибори в Україні 31 жовтня не відповідали рівню відкритості і чесності, встановленому останніми президентськими виборами. Серед зауважень: недостатня підготовка членів виборчкомів, а також недоліки Закону про вибори, ухваленого всього за кілька місяців до старту кампанії.
У свою чергу, Європарламент, який також мав оголосити свою офіційну резолюцію щодо ситуації в Україні, поки вирішив помовчати. Оцінку, якої так чекає українська опозиція, виголосять після саміту Україна-ЄС, запланованого на кінець листопада.
Зазначимо, що за новим виборчим законом, визнати результати виборів недійсними, неможливо. Єдине, що залишається незгодним - через суд оскаржувати результати на окремих дільницях, чим наразі вже займається "Батьківщина". Партія Юлії Тимошенко оскаржує результати виборів на понад двох тисячах дільниць.
"Основна частина цих позовів пов`язана з двома речами: або невизнання виборів на дільниці у зв`язку з наведеними аргументами, або з вимогою перерахувати голоси на тій чи іншій дільниці, де протоколи сфальшовані. І у нас є докази", - каже заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.
Турчинов повідомив, що судові позови стосуються виборчих дільниць у Київській, Львівській, Миколаївській, Кіровоградській, Луганській, Вінницькій, Чернігівській областях та місті Харкові. Натомість лідер "Сильної України" Сергій Тігіпко, для партії якого ці вибори також виявились геть невдалими, вважає, що не виграв тому, що працює в уряді Азарова.
"Всі проблемні питання, які були пов’язані з тими чи іншими кроками уряду вдалося всім асоціювати зі мною, і думаю, що це теж є така мабуть сама серйозна причина", - каже лідер партії "Сильна Україна" Сергій Тігіпко.
Відносним тріумфатором виборів можна назвати і "Свободу", яка вцілому отримала 5 місце за кількістю депутатів, обраних в облради. Свої позиції вона посилила значною мірою за рахунок заходу, але цікаво, що за націоналістів цього разу куди активніше голосували південні й східні області. Загалом результат виборів, - кажуть експерти, - свідчить про те, що українці розчаровані і владою, і опозицією. Партії-лідери перегонів, навіть там, де перемогли, набрали набагато менше голосів, ніж очікували.
"Той, хто мав владу - втратив, а той, хто був в опозиції - виграв. Ну ось, наприклад, БЮТ мав у Волинській області 58% на парламентських виборах 2007 року, а зараз 33%, Партія регіонів мала 7 там, а зараз 16", - каже політолог Михайло Погребинський.
Втім, робити висновки про розподіл сил на місцях можна буде лише після того, як місцеві органи влади запрацюють. Адже міграцію депутатів між фракціями ніхто не скасовував.