Для почату парламентська більшість одним голосуванням добровільно віддала значну частину повноважень депутатів главі держави, ухваливши нову редакцію закону про Кабмін. Тож Президент тепер зможе звільняти генпрокурора без згоди парламенту, призначати голову СБУ без участі нардепів та підпорядкувати собі цю спецслужбу. Поспіхом депутати навіть позбавили себе права контролювати діяльність Служби безпеки України, а Кабмін - пропонувати кандидатів на посади голів держадміністрацій. Зауважень та протестів меншості ніхто не слухав.
“Там записано з два десятки абсолютно не тих новацій, які пов`язані з рішенням КС, і всі вони без виключення спрямовані на обмеження повноважень ВР, на обмеження повноважень уряду, як колегіального органу, на обмеження повноважень уряду АР Крим, на втрату контролю за силовими структурами”, - каже народний депутат, фракція НУ-НС Анатолій Гриценко.
“Спеціально Кабінет Міністрів не розробляв новацій в чинний закон. Було виконано рішення КСУ. І тут поле для дискусії значно звужується”, - зазначив міністр юстиції України Олександр Лавринович.
Перетрусивши свої повноваження, депутати взялися за суддівський корпус. Звільнили 115 суддів, які раптом добровільно захотіли у відставку. У Вищій раді юстиції кажуть, судді пішли через меркантильні міркування.
“Після 30 липня до Вищої ради юстиції надійшли матеріали по звільненню за загальними обставинами, в три рази більше звернень, ніж було за статистикою попередньо. Пояснюється це наступним - що у відставку він, якщо до 1 січня піде, то отримає 300 тисяч чи трошки менше”, - розповів голова Вищої ради юстиції України Володимир Колесниченко.
“Чому вони ідуть? Вони ідуть, бо за цими законами, які зараз прийняли, вони розуміють, що нормально працювати не можуть, а ненормально вони не хочуть”, - каже член комітету ВР з питань правосуддя Юрій Кармазін.
Незабаром їх вакантні місця посядуть нові люди, однак, враховуючи, що кандидатів відбирає Вища рада юстиції, більшість членів якої так чи інакше пов’язані з Президентом, не важко спрогнозувати кого вони представлятимуть, кажуть експерти. Фінальним кроком до посилення влади глави держави стало ухвалення нової редакції регламенту Верховної Ради. Документ частково продублював окремі статті закону про Кабмін, а на додачу позбавив певних повноважень і так послаблений парламент.
“З регламенту випали позиції згоди ВР на призначення дуже багато. Згідно з законом про Кабмін, вносяться ці регламентні норми, тобто роль ВР нівелюється, в бюджетному процесі зводиться до нуля. Бюджет в ВР взагалі можна не заносити, він ніякої ролі не грає, ніхто його розглядати не буде. Тобто згортання будь-яких можливостей для інакомислячих, на користь командам, які надходять з сусідніх вулиць”, - сказав народний депутат, фракція БЮТ Володимир Бондаренко.
Тепер регламент дозволяє депутатам скільки завгодно перебігати з однієї фракції в іншу. Відтак будь-хто за потреби зможе скуповувати "тушки" у необхідній кількості, кажуть в опозиції.
“Значить ціни піднімаються. Я не знаю в яких межах цей буде, так би мовити, діапазон пропозицій, але реально ціни стрибнули”, - каже заступник голови Верховної Ради Микола Томенко.
Однак і це не все. Без будь-яких можливостей впливу на ситуацію залишилася сама парламентська опозиція. Таке поняття у новій редакції регламенту взагалі не згадують. Та, збираючи всю владу в своїх руках, Президент багато чим ризикує, зазначають експерти. Адже тепер за все, що відбувається в країні у разі чого перед народом відповідатиме лише він.
“В даному випадку дійсно іде узурпація влади. Янукович фактично зараз починає з того, чим Кучма завершував, де тенденції до авторитаризму з’явились вже в другий період президентства, а перший можна розцінювати як достатньо успішний”, - пояснює політолог Олексій Гарань.
Та конкретних відповідей Президента на критичні зауваження поки ніхто не почув. Глава держави лише запропонував організувати публічне обговорення нової-старої Конституції.
“Конституцію 1996 року ввійшла в правове поле, фактично відновила і ввійшла в правове поле - це дуже важливо. Зараз ми хочемо запровадити механізм громадського обговорення цієї Конституції і створення конституційної асамблеї”, - заявив Президент України Віктор Янукович.
Втім за словами Віктора Януковича - Конституція потребує вдосконалення. Та у нардепів дійшли руки лише до покращення Основного закону в частині подовження власних і президентських повноважень. У п`ятницю вони скерували до Конституційного Суду проект змін, якими пропонують збільшити каденцію нардепів та глави держави до 5-ти років.