Єдиним замовником розправи над журналістом слідчі назвали екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, знайденого на власній дачі з двома кулями в голові у 2005 році та визнаного самогубцею.

“10 років минуло з моменту зникнення журналіста Георгія Ґонґадзе. Крапка, яку поставило слідство у цій справі, а також нечисленна громада, яка прийшла на Майдан Незалежності, аби вшанувати пам`ять загиблого журналіста, свідчать про те, що Україна сьогодні не готова знати всю правду”, - каже журналіст Тетяна Селезньова.

Колишньому генералу міліції Олексію Пукачу, якого звинувачують в організації злочину, загрожує довічне ув’язнення. В його свідченнях фігурували прізвища екс-президента України Леоніда Кучми та чинного спікера Верховної Ради Володимира Литвина. Їх називає у своїх викривальних заявах і колишній майор управління Держохорони Микола Мельниченко. Втім, свідчити в суді він не буде, мовляв, до справи Пукача він не має жодного стосунку.

“Я маю відношення тільки до документування злочинів, які робили Кучма та Литвин. Так як на підставі цих матеріалів не висунули звинувачення ні Кучмі, ні Литвину, немає жодного правового механізму, для того, щоб я був залучений як свідок”, - заявив екс-майор Держохорони Микола Мельниченко.

Володимир Литвин зітхнув із полегшенням. Впевнений - розслідування довело його непричетність до справи. А колишній президент Леонід Кучма взагалі вважає зникнення журналіста міжнародною провокацією.

“Це міжнародна провокація проти президента, за його погляди. 5 років не давали жити ні мені, ні країні. Це була провокація міжнародних спецслужб, не буду називати їхні назви, ви самі знаєте які”, - зазначив екс-президент України Леонід Кучма.

Тим часом рідні почали знайомитись з матеріалами справи, яка нараховує більше 100 томів. Адвокат Валентина Теличенко заявила, що звертатиметься до міжнародних судових інстанцій. З версією слідства щодо єдиного замовника вбивства в особі покійного міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка вона не погоджується.

“Я не сумніваються, що Кравченко причетний до організації, до незаконного стеження за Георгієм Ґонґадзе, але які саме вказівки були від Кравченка - це треба було б ретельно досліджувати. Назвати єдиним замовником особу, якої немає в живих, не навівши прямих доказів, які б це підтверджували - це так само неправомірно, це так само злочин”, - вважає адвокат Валентина Теличенко.

Одну з постанов Генпрокуратури вже оскаржено в суді. Йдеться про закриття справи щодо Олексія Пукача в частині обвинувачень у зловживанні владою та службовим становищем. За словами адвоката, мова йде про незаконне знищення документів МВС за наказом Пукача в липні 2003-го та про його вказівки стежити за Георгієм Ґонґадзе. Тим часом заступник глави Адміністрації Президента Ганна Герман заявила, що ставити крапку у справі надто рано.

“Треба цю справу повернути на дослідування. Громадськість не задоволена, люди мають сумніви. Не варто поспішати, треба повернути цю справу на дослідування і дізнатися, хто все-таки був винен, і мені здається, що правда тут буде дуже несподівана, в тому числі і для так званих демократичних сил”, - сказав заступник глави Адміністрації Президента Ганна Герман.

Тема вбивства журналіста Георгія Ґонґадзе була на вістрі української політики всі 10 років з моменту його зникнення. За цей час змінилося 3 президенти і 5 генеральних прокурорів. Чи не кожен з них, обіймаючи посаду, обіцяв знайти винних. Проте і досі питання - хто ж дійсно, а головне, чому, замовив вбивство журналіста - залишається відкритим при закритій справі.