Першими на вулиці вийшли працівники державного сектора Чехії. Серед протестувальників - поліція та пожежні. Люди невдоволені намірами чеського уряду скоротити заробітні плати на 10-30% та зменшити допомогу з безробіття. Влада запевняє, що це потрібно, аби подолати дефіцит бюджету. Утім представники профспілок звинуватили уряд у безкомпромісності.
"Нам кажуть про 10%, але насправді зарплати скоротять відсотків на 30-40. Нам кажуть, що ми повертаємося до колишнього рівня, але що означає - колишній рівень? Наш уряд не каже правди", - каже протестувальниця Яна Кадлецова.
Збунтувався народ і у Румунії. Багатотисячний антиурядовий мітинг зібрався в Бухаресті. Люди на вулицях протестували проти політики “затягування пасків”, яку запровадив уряд. Працівники бюджетної сфери невдоволені і скороченнями заплат, пенсій, підвищенням пенсійного віку, і високими податками. Демонстранти навіть закидали яйцями Міністерство праці. У натовпі було чутно також заклики до відставки президента Траяна Басеску і уряду Еміля Бока.
“Зайве питати, чому ми тут. Аби вигнати цей уряд. Чиновники зручно вмостилися у своїх кріслах. А звичайні люди вмирають, покінчують життя самогубством. Як може мати-одиначка вижити за 100 євро?" – каже протестувальниця Марія Матей.
На вимогу Міжнародного валютного фонду, румунський уряд урізав зарплати бюджетникам на 25%, і пенсії - на 15%. Минулоріч Бухарест попросив 20 мільярдів євро від МВФ, ЄС, Світового банку на підтримку бюджетної сфери. На ці гроші країна й платила зарплати і пенсії.
Неспокійно цього тижня було і в Польщі - у Варшаві тисячі людей висловили невдоволення планами уряду "заморозити" зарплати на 2011 рік. Кілька тисяч медиків, полісменів, пожежних і митників пройшли центром Варшави з плакатами, аби засвідчити невдоволення тим, що держава латає дірки у бюджеті за рахунок їх гаманців. Акція протесту заблокувала рух автомобілів та громадського транспорту на найважливіших вулицях польської столиці.
Наймасштабніший протест відбувся у Франції. У четвер сотні тисяч французів взяли участь у різноманітних акція та маршах, аби сказати своє ні пенсійній реформі уряду Ніколя Саркозі. Зміни уже схвалила нижня палата парламенту. Через страйки у Франції зі збоями працював громадський транспорт та залізниця. Скасували частину рейсів в аеропортах Орлі й Шарля де Голя. Школи працювали у півсили - адже на демонстрації пішов кожен другий учитель.
"Ми як ніколи змобілізовані. Громадська думка на нашому боці. Реформа є несправедливою й ми віримо, що сенатори змінять свою думку", - каже представник профспілок Шарль Пелотьє.
"З нас досить. Уряд не повинен чіпати наш пенсійний вік. 40 років ми так жили й ніхто не має права змушувати нас працювати довше", - каже представник профспілок Франк Еспозіто.
Протестні настрої не вщухають у Європі з початку економічної кризи. Утім, навіть коли скрута почала відходити у минуле, посадовці продовжили економити на пересічних громадянах. Власне, це і викликало обурення останніх. Поки влада у жодній країні на поступки народу не пішла.є