Науковець займається дослідами з 1960-х років. У 1968 він зумів у лабораторних умовах запліднити яйцеклітину людини. Згодом вчений разом з колегами вдосконалив методику штучного запліднення.
У вівторок світ дізнався переможців у галузі фізики. Переможцями у цій номінації стали вихідці з Росії Андрій Ґейм і Костянтин Новосьолов. Наразі вчені проживають у Нідерландах. Науковці відкрили особливий матеріал графен - надтонкий й надміцний провідник, утворений вуглецевою плівкою завширшки з атом.
Новий провідник, за словами фахівців, повинен здійснити переворот в електроніці. Він є дуже міцним і при цьому практично прозорим. До слова, Андрій Гейм в 2000 році став лауреатом так званої Шнобелівської премії. Її вручають за досліди, які "неможливо та непотрібно повторювати". Гейм з колегами отримали Шнобелівську премію за експерименти з використання магнітів для підтримання жаб у стані левітації.
У середу лауреатами престижної премії у галузі хімії стали Річард Хек, Еїті Негіші та Акіра Судзукі за роботи у створенні паладієвого каталізатора у органічному синтезі. Відкриття сприяє багаторазовому прискоренню реакцій, які використовуються для отримання органічних речовин у електроніці та сільському господарстві.
У четвер шведська академія присудила премію з літератури відомому перуанському письменнику Маріо Варґасу Льосі. Автора удостоїли високої нагороди за “детальний опис структур влади і яскраві картини бунту, спротиву й поразки особистості”. У доробку Льоси найбільш помітне місце займають романи “Місто і пси”, “Зелений дім”, “Хто вбив Паломіно Морело?”.
Насамкінець, у п’ятницю стало відоме ім’я переможця Нобелівської премії миру. Лауреатом став китайський правозахисник Лю Сяобо. Його відзначили за "боротьбу за фундаментальні права людини у Китаї". До слова, Сяобо кілька разів сидів у в’язниці за незгоду з офіційним курсом комуністичної партії Китаю. І напередодні визначення лауреатів офіційний Пекін закликав Нобелівський комітет в жодному разі не присуджувати премію Лю Сяобо.
Офіційне вручення престижних нагород відбудеться 10 грудня у Стокгольмі, в день смерті Альфреда Нобеля. Зазначимо, як і раніше, сума кожної премії становить 10 мільйонів шведських крон. На сьогодні це близько 1,5 млн. дол. Зазвичай, список претендентів на нагороду, який укладають на початку року, становить 350 осіб. Після ретельного відбору залишається лише 5 кандидатів. При чому список кандидатів на Нобелівську премію є секретним, і опублікувати його можна лише через 50 років після нагородження.