На першому ж засіданні уряду він заявив про бажання знову переглянути газові домовленості з Росією. Незважаючи на знижку у 100 доларів отриману після Харківських угод Україна знову залишилась незадоволеною. Витримавши 4 місячну паузу уряд вкотре заявляє - купувати паливо на таких умовах - задорого.
”За цієї кабальної угоди ціна на газ підвищуватиметься щоквартально - це означало б катастрофу для економіки України. І тільки харківські угоди дозволили знизити ціну на газ на 100 доларів за 1000 кубометрів і звести кінці з кінцями.... Ми ставимо за мету переглянути вкрай невигідну для України угоду і наполегливо будем переконувати наших російських партнерів це зробити”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Партнери не забарилися. Майже одразу російські експерти заговорили про те, що зміна базової ціни у формулі, або інші поступки впринципі можливі. Але лише за умови збільшення обсягів закупівлі газу. До того ж Україні, вкотре, доведеться поступитися чимось зі свого боку. Вирішувати чим саме, міністр палива та енергетики Юрій Бойко вирушив до Москви вже за день після заяви прем’єра. Проте, до чого договорилися - ані в Україні, ані в “Газпромі” так і не повідомили.
Офіційна позиція - "переговори тривають в позитивному руслі". За інформацією вітчизняних ЗМІ, які посилаються на джерела у російському уряді, Українська сторона може отримати знижку до 30%. Але натомість “Газпром” хоче продавати Києву 75 млрд. кубометрів на рік, замість нинішніх 55. Не забули у Москві і про обіцянку створити спільне підприємство.
”Хочеться надіятися, що злиття “Нафтогазу” та “Газпрому” - це така довгограюча платівка, бо багато є питань.. Ну злиття 50/50 неможливе, якісь всі інше пропорції - вони важкі у визначення об’єктивних передумов. І будемо відверті - “Нафтогаз” завжди був наповненням партійних кас, і тому влада так легко його не віддасть”, - каже експерт з енергетичних питань Олександр Тодійчук.
Тож домовлятимуться про об’єднання не самих компаній, а частини їхніх активів. Росія вже запропонували передати в СП родовище газу з доведеними запасами 1 трлн. куб. м., що натомість може запропонувати "Нафтогаз" у Києві відмовчуються. Експерти більш відверті - окрім Газотранспортної системи - практично нічого. Але не “Нафтогазом” єдиним.
”Багато є об’єктів, які є стратегічно-важливими для нас і тому надцікавими для росіян, і я думаю в цьому і є небезпека. Ну наприклад, атомна енергетика, чи Росія відновлює 1-2 агрегати на гідростанції, а натомість отримує 50% галузі, чи те саме в атомній енергетиці”, - каже експерт з енергетичних питань Олександр Тодійчук.
В опозиційному уряді кажуть, що знають навіщо треба переглядати угоди. Мовляв, уряду необхідно отримати ресурс аби повернути “РосУкрЕнерго” 12 млрд. куб. м. газу. А отримати цей газ можна тільки у "Газпрому". У Росії ж свій інтерес аби змінити угоди.
”Це принаймні входження в спільне підприємство безпосередньо, яке стосується транзиту газу і газосховищ українських. По-друге, це збільшення поставок газу українській стороні без гарантій на його збут. І по-третє, фактично новий газовий контракт з російської сторони, це контракт, який буде відповідати середнім українським цінам”, - каже голова опозиційного уряду Сергій Соболєв.
Що насправді хоче отримати Росія незабарився повідомити керівник “Газпрому” Олексій Міллєр. Чи не одразу після завершення переговорів з українською делегацією, він заявив, що об’єднання "Нафтогазу" та "Газпрому" дозволить українцям отримувати газ за внутрішньоросійськими цінами. Зараз росіяни його продають по 60 дол. за тис. куб.