Цьогорічний індекс, який оприлюднила міжнародна неурядова організація Transparency International, показує - за рівнем корупції Україна - країна цілком африканська і посідає 134 місце серед 178 держав світу. Ще чотири роки тому позиція України була визначена двозначним числом.

”Ми в “Трансперенсі” вважаємо, що будь-який результат нижчий за три бали це є ганьбою для нації, це є власне існування тотальної корупції в державі. Сьогодні боротьба з корупцією перетворюється більше у зведення рахунків з політичними опонентами, або в такі показушні акції. Ну, наприклад, коли заарештовують високих посадовців колишнього уряду, ніхто не заперечує, що можливо вони були причетні до корупції, але варто було б пошукати і в своїх рядах”, - каже керівник контактної групи Transparency International в Україні Олексій Хмара.

В бюро з питань антикорупційної політики, що при кабінеті міністрів, запевняють - з корупцією борються. Як доказ наводять статистику за третій квартал цього року - зафіксовано 105 корупційних правопорушень з боку чиновників, звільнено 104 держслужбовці. Самому ж корупційному рейтингу в уряді не надто довіряють.

”Це не індекс корупції - це індекс сприйняття суспільством цього явища, наскільки суспільство про нього інформоване, наскільки воно з ним стикається, наскільки воно може вільно його обговорювати і наскільки вільно воно може давати свої оцінки. Цей індекс, який нам дають він прирівнює нас до країн Африки, де взагалі немає держави як такої, немає структурних ніяких утворень, органів державної влади, тому говорити про однаковість нашої з ними позиці її, ні”, - каже урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики Андрій Богдан.

Більше того українські чиновники вихваляються - група держав проти корупції при Раді Європи позитивно оцінила українські антикорупційні проекти законів, втім які планують ухвалити лише наступного року. Члени українського антикорупційного комітету запевняють нове законодавство удосконалить систему використання держмайна та коштів, оптимізує фінансування політичних партій і виборчих кампаній. Водночас значно послаблюються вимоги, які обмежують отримання чиновниками подарунків, натомість обіцяють ретельніше контролювати їх статки.

”Більш детальну регламентацію отримають положення закону стосовно фінансового контролю за доходами та витратами публічних службовців, а саме визначатимуться основні правила здійснення цього контролю - це стосується регулювання подання декларацій, а також встановлення кола осіб інформація про фінансовий стан яких підлягатиме обов’язковому оприлюдненню”, - каже міністр юстиції Олександр Лавринович.

Та прийняття законів це одне, а їх виконання зовсім інше. Сьогодні глава держави Віктор Янукович, відмовляється повідомити пресі засновником якого акціонерного товариства він є. Хоча, те що він є власником акцій, Президент сам зазначив у декларації.

Та найголовніше, від корупції українці недоотримають чималі суми. За даними рахункової палати 52 відсотки усіх грошей держави обертаються в тіні. За таких умов нові інвестори, які ще не працювали в Україні, бояться вкладати гроші в український бізнес.

”Ті, які не знають ще наскільки тут кращі умови чи не кращі, наскільки вони взагалі є такі умови для того щоб вести бізнес, тому для тих хто думає для них не дуже такий позитивний сигнал і власне треба звертати увагу уряду України і Президенту України, щоб місце України в цьому рейтингу було покращене”, - каже голова європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко.

”Коли така корупція в державі інвестиції не приходять просто-напросто, якщо вони і є, то з не дуже демократичних країн. Вони не думають про те, як тут заробити гроші, вони думають про те, як забрати свої вкладені гроші і ще щось потягнути з цієї країни місцевого, а така ситуація з рештою може призвести до того що в нас будуть ті самі проблеми з безпекою, що і в цих держав, і я дуже побоююся що корупція може стати причиною для національної небезпеки для України”, - каже керівник контактної групи Transparency International в Україні Олексій Хмара.

Політолог Сергій Толстов вважає, що схаменутися українській владі допоможуть розпочаті нею ж розслідування корупційних схем уряду Тимошенко.

”Зараз початі розслідування по діяльності попередніх урядів, які виявляють певні порушення, тобто влада має розуміти, що якщо вона почала цю практику, то до неї також будуть застосовані ті ж самі правила і це має стати уроком, тому я думаю нинішнім чиновникам буде мабуть психологічно значно важче застосовувати корупційну практику ніж раніше”, - каже директор інституту політичного аналізу та міжнародних досліджень Сергій Толстов.

Показники індексу сприяння корупції не єдина невтішна оцінка України закордонними експертами цього року. Раніше"репортери без кордонів" зафіксували ще й падіння рівня свободи преси - з 89-го місця минулого року до 131-го у 2010-му.