А от інформацію про викуп газу Росією називають чутками і елементом інформаційної війни, де кожна сторона хоче скерувати труби з каспійських газових родовищ у свій бік.
“Має місце чергова інформаційно-пропагандистська битва, яка віддзеркалює той стан, який наявний сьогодні при тій титанічній битві труб, яку ми спостерігаємо в регіоні Каспію, Центральної Азії і Чорного моря”, - сказав директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.
“Безпосередніх заяв з боку російської газової галузі чи азербайджанського державного керівництва стосовно того, кому які обсяги реалізовувати, не було”, - каже заступник директора з наукової роботи НТЦ "Псіхея" Геннадій Рябцев.
Нагадаємо, що на початку року голова Єврокомісії підписав з Президентом Азербайджану декларацію про постачання газу в рамках проекту Південного коридору. Вже за тиждень після цього в газетах з'явилась інформація про те, що Баку домовився про викуп “Газпромом” експортних обсягів газу без зазначення верхньої межі поставок, що дало привід для прогнозів про можливість викупу російською монополією всього експортного газу, який видобувається в Азербайджані.
А це ставить під загрозу реалізацію європейських проектів з будівництва газопроводів в обхід Росії та реалізацію Україною проекту з запуску терміналу для прийому скрапленого газу. Проте, експерти вважають такі дії Баку лише заграванням з метою підвищити ціни на свій газ та сумніваються у перспективах широкої співпраці з Москвою.
“Перспектива глибоких відносин Росія-Азербайджан на сьогодні вельми сумнівна. Таким чином, потенціал розвитку співпраці, про який мріють в “Газпромі”, або намагаються видати бажане за дійсне, навряд чи можливий. Не в останню чергу через політичні причини”, - вважає експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.
Та навіть якщо “Газпром” і викупить заявлені обсяги газу, то це не вплине на європейський проект "Набуко". За словами експертів, цей обсяг є незначним в межах доведених запасів каспійських родовищ.
“Мова йде про обсяги, пов'язані з 2 млрд. кубометрів газу, які не роблять погоди ні для кого. З боку російської сторони це був крок на те, щоби зневілювати ефект підписаного в Баку меморандуму”, - каже директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.
Про те, що Азербайджан не має наміру віддавати весь газ Москві свідчить і факт підписання в Давосі меморандум про постачання до України в майбутньому до 5 млрд. куб. скрапленого газу на рік для майбутнього СПГ-терміналу, який Київ планує збудувати до 2014 року на Чорноморському узбережжі.