Проте у Фонді держмайна сподіваються отримати більше - десь до 12 мільярдів. Адже оператор зв’язку має зобов’язання перед кредиторами, які має сплатити саме новий власник.
“В “Укртелекому” 5 років як отриманий валютний кредит у 5 іноземних банках. Було 500 млн. дол., зараз 220 млн. дол. - і це також гроші, які доведеться повертати. У переведенні на наші гроші це трохи більше 1,5 млрд. грн., і їх можна приплюсувати до 10,5 млрд. грн.”, - каже голова ФДМУ Олександр Рябченко.
Та, згідно з оприлюдненими Фондом держмайна умовами участі потенційних покупців у конкурсі, низка телекомунікаційних компаній просто не зможуть взяти у ньому участь. Так, компанії, частка держав або держпідприємств у яких перевищує 25%, не мають права доступу до торгів. Ці пункти фактично позбавляють можливості брати участь у торгах "Київстар", російського монополіста "Связьинвест" та німецького Deutsche Telekom. Крім того, боротися за "Укртелеком" не зможуть офшорні компанії, а також ті, що мають на українському ринку зв’язку частку більше 25%. Відтак, автоматично відпадає норвезький Telenor, у якому держава має чималий пакет акцій.
Однією з головних вимог до покупця є фінансування створення системи державного спеціального зв'язку, який наразі перебуває на балансі “Укртелекому”. Новий власник муситиме зробити це протягом двох років з моменту придбання підприємства.
“Він її створить і передасть на баланс Держспецзв’язку, це буде система державного зв’язку України, а поки що протягом 3 років він повинен фінансувати ту, яка існує сьогодні і є складовою частиною “Укртелекому”, - зазначив Рябченко.
Та всі ці вимоги не зупинять інвесторів, адже "Укртелекоми" - ласий шмат для багатьох учасників телекомунікаційного ринку. Адже український оператор зв’язку цікавий, в першу чергу, своєю інфраструктурною мережею, що покриває усю територію України. Та і це далеко не все.
“Цікавим буде напрямок широкополосного доступу до Інтернету, той напрямок, який у “Укртелекому” зараз найкраще розвивається, і навіть при такій не зовсім адекватній маркетинговій політиці, яка притаманна державній компаній, цей сегмент в “Укртелекомі” показує дуже хороші показники розвитку”, - сказав старший аналітик ІК BG Capital Олександр Паращій.
Та окремі експерти цей оптимізм не поділяють. Мовляв, дату для приватизації компанії обрали не найкращу. Відтак, кажуть, конкурс може взагалі не відбутися.
“Всі західні компанії закриваються на різдвяні відпустки, ніхто не працює, тому відкрити свою компанію заради участі у конкурсі по “Укртелекомі”, коли такі сумнівні були попередні, ніхто не наважиться”, - переконаний екс-голова ФДМУ Олександр Бондар.
Та, зрештою, якщо західні інвестори й підуть на канікули, участь у торгах зможуть взяти росіяни або й самі українці. Так, найвірогіднішими претендентами на "Укртелеком" експерти називають МТС, а також DCC, власником якої є СКМ.