“В цьому навчальному році зусиллями центральних органів виконавчої влади і місцевих органів виконавчої влади передбачається проведення капітального або поточного ремонту всіх без виключення середніх навчальних закладів. Десь це повний ремонт, десь - частковий”, - сказав міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник.
“Ремонт проводиться за рахунок коштів батьків та спонсорських коштів. Проте, я повинна зазначити, що із районного бюджету сесією районної ради у липні було виділено 30 тисяч на ремонт класної кімнати Рудьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів”, - каже начальник відділу освіти Бобровицької райдержадміністрації Любов Любенко.
А у Бобровицькому районі Чернігівської області таких шкіл ще 29! Усі вони, попри обіцянки міністра, коштів на ремонти не отримали.
Гроші, еквівалентні тим, що виділив район на одну класну кімнату, у школі села Озеряни витратили на поточний ремонт семирічної будівлі. Гроші на оновлення школи протягом року збирали з батьків - по 10 гривень щомісяця. Під кінець року скинулися ще й на ремонт класів. Педагоги залучали навіть місцевих спонсорів, та коштів все одно не вистачило.
“Треба замінити підлогу в актовому залі, але для цього треба кошти. Зверталися, план писали, грошей немає. Та ми вже і не надіємося. Тому що, якщо будемо надіятися і чекати, що нам хтось допоможе, то ремонт не буде зроблений”, - сказала директор школи с. Озеряни Бобровицького району Чернігівської області Галина Ляховенко.
Їздять до Озерян і діти із села Бригінці, хоча і мають свій навчальний заклад. 26 учнів, 8 вчителів і сторічна історія - Бригінцівську загальноосвітню школу цьогоріч вкотре ремонтують не за державні гроші.
“Гуртом і батька легше бити - в невеличких загальноосвітніх навчальних закладах, а, здебільшого, це сільські школи, поточні ремонт проводяться силами педагогічного колективу. Нерідко і за власні кошти”, - каже журналіст Ольга Кучер.
“Батьки нас забезпечили фарбою, перекрити дах допомогли нам, ну а виконані роботі, що під силу тільки професійній бригаді - це і побілка повністю шкільних приміщень, це і переклеювання обоїв, це і перефарбовування стін. У відпустці жодного дня не був жоден учитель. От, і ще дуже багато попереду робіт”, - сказала директор школи с. Бригінці, Бобровицього району, Чернігівської області Олена Дьошина.
Вперше за кілька років тут повний комплект першокласників - п’ятеро.
У Тетяни дочка навчається в одній зі шкіл Київської області. Каже, аби вона вчилася у гарному приміщенні, фінансувати його ремонт повинні виключно батьки.
“Здавати на ремонт школи, потім на ремонт класу, причому на ремонт класу здавали два рази - на початку року і в кінці року. І на заміну вікон у класі теж здавали ми, а потім після нас ще клас здавав на заміну тих же вікон. Ніхто не пояснює чому, навіщо вдруге”, - обурюється мама шестикласниці Тетяна.
Держава грошей не виділяє, та попри це наполягає - робити потрібно не просто ремонти, а застосовувати енергозберігаючі технології.
“Поточного року відремонтовано понад 3 тисячі шкільних котелень, лише в 20 профтехучилищах котельні переведені на опалення палетами. Це краплина в морі, з іншого боку - це початок, приклад, куди рухатися. Наприклад, в Києві в школі №18 тепло і гаряча вода постачаються абсолютно екологічно чистим тепловим насосом”, - зазначив Прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Дозволити собі такі технології може не кожен. Такий насос у 18 школі три роки тому обійшовся Оболонському району столиці у 800 тисяч гривень.
“На території школи розташовані 20 свердловин, глибиною 60 метрів, туди опущені зонди, в зонди залито 3400 літрів рідини, яка виносить теплову енергію із землі і приносить в ці установки - обладнання, які називаються теплові насоси. Якщо в насос заходить 3-4-5 градусів температури тієї рідини, з насосу виходить рідина, температурою 55-60 градусів”, - розповідає головний інженер управління світи Оболонської райдержадміністрації Михайло Соловей.
Будівля побудована у 60-х роках на ще царському фундаменті і до встановлення теплонасосів на її стінах через вологість весь час з’являвся грибок. Тепер такі технології дозволяють економити на шпалерах під час ремонту.
“В коридорах ми не робили ремонту, тільки одну підлогу. Ви бачите, як вони збереглися, і східці. Майже в усіх класах ми який ремонт робили? - В основному підлогу фарбували і все”, - каже директор ЗОШ І-ІІ ступенів №18 міста Києва Марія Надточій.
Чи дійсно все відремонтували - інспекція Міносвіти обіцяє перевірку готовності шкіл до навчального року вже з 15 серпня. Схоже, питатимуть з місцевих керівників та педагогів попри мізерне фінансування та пасивність самого Міністерства.