"В середньому за два роки, виходячи з динаміки цін на продукти харчування в столиці, в торгових точках столиці, бюджет сім'ї з трьох людей виріс не менше, ніж на 30%, це якщо говорити в абсолютних числах, в грошах нам не вдалося витратити менше, ніж 1525 гривень - це десь кінець 2008 початок 2009 року, а максимальний бюджет на скромне харчування для сім'ї з трьох людей, який був витрачений влітку цього року - склав 3014 гривень", - каже координатор програми споживчих експертиз Ігор Каневьский.

Найчастіше на столі пересічного українця з'являються картопля, яйця, сир, вершкове масло і м'ясо. Саме на них за останні два роки ціни зросли найбільше.

"Аби визначити зростання цін на продукти харчування у світі використовується так званий "індекс бігмака". В Україні є свій індекс – "індекс-борщу". Так от, він за останні два роки продемонстрував, що одна тарілка цієї страви, звареної з традиційних картоплі, капусти, моркви, буряку, свинини та томатної пасти, виросла в ціні з 5 гривень до 10-ти", - каже журналіст Ольга Кучер.

У свою чергу, українські можновладці лише констатують рекордну інфляцію у вересні вона сягнула 2,9% і запевняють - це не привід для паніки. Хоча з початку року ціни зросли на 7,5%.

"Яйця дійсно в вересні зросли в півтора рази, але вони займають у споживчому кошику лише 1%, а масло приблизно 1,5%. В той же час ціни на інші товарні групи, що займають більш питому вагу в структурі споживання, залишились практично незмінні", - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.

За словами експертів, результати Держкомстату і приватних перевірок цін різняться на 15-20%. Хоча усі прогнози зводяться до одного - продукти харчування в наступні 5 років тільки дорожчатимуть.

“Навіть в СНГ Україна стабільно показує чи не найвищі темпи інфляції. Є рецепти, але в найближчі 5 років я не бачу дієвих рецептів, які зупинять наші ціни нижче 10%. Ми будемо в середньому мати ось таку інфляцію”, - каже експерт Андрій Патіота.

“В нас повинні бути внутрішні якісь механізми регулювання цих цін. Я не виключаю, що ці ціни можуть бути і якимось адміністративними”, - каже експерт Микола Івченко.

Кабмін також шукає механізми. Міністри запропонували Верховній Раді скасувати до 1 червня наступного року мито на ввіз низки молочних продуктів, вершкового масла та картоплі. Зараз воно становить 10%, а також на жито і гречку - за ввезення яких держава стягує 20%.

"Ціни на продовольчі товари ростуть і уряд зробить будь-які кроки для того, щоб такого зростання не було, якщо нічого не заважало українським товарам продаватися по розумнім цінами з розумною рентабельністю. Я хочу сказати, що Україна може спожити 6 млн. тонн картоплі, вирощено було 18 млн. тонн, всі чекали високої ціни, всі хотіли 8-10, кінець кінцем вона впала до трьох, і впаде до двох", - каже віце-прем'єр-міністр України Борис Колесніков.

Також уряд обіцяє профінансувати будівництво п`яти гуртових продуктових баз у різних регіонах України для стабілізації цінової ситуації на продовольчому ринку. Бо вважають, що здорожчання саме і викликане відсутністю спеціалізованих торгових центрів і баз зберігання продуктів. Також в Кабміні хочуть ввести диференційовані цін. Хоча не всі урядовці від цього у захваті.

"Я за те, щоб держава регулювала цінову політику на продукти харчування десь таким чином - не під один шарнір всіх. Наприклад, я як міністр маю заробітну плату набагато вищу, ніж мінімальну, чому я повинен купувати продукти харчування по дешевим цінам?" – каже міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк.

Не по дешевих, а звичайних цінах купує продукти харчування мешканець Київської області Іван. Він згодився стати учасником експерименту і намагається місяць прожити на мінімальну зарплату у 907 гривень. Вже протягом двох тижнів харчується більш ніж скромно. Каже, за перші сім днів витратив лише 150 гривень, та на тиждень другий прийшов час платити за помешкання і комунальні послуги, а це 250 гривень за 5 кв. м. у кімнаті в гуртожитку.

”Ви знаєте, все дуже дорого. Дуже дорого. Це цибуля, це морква, це яйця купив. Але ж я не купляв всього по кілограму. Я купив 4 цибулини, 4 морквини, 4 яйця, купив тому, що потрібно якось цей бюджет тримати, а якщо викинеш, то я не знаю, як прожити далі. Все одно не проживеш на такий мінімум”, - каже Іван.

Тим часом платити за харчі найбільше доводиться мешканцям Тернополя. Там, вартість, наприклад, яєць вже сягнула 18 гривень за десяток. Це при тому, що традиційно у цій області найнижчі зарплати в країні.