Віктор Янукович перепризначив більшу частину міністрів та об`єднав кілька відомств, мовляв, це один із шляхів скорочення дефіциту Пенсійного фонду. Урядовці зі скороченнями смиренно погодились.

“Нам треба вивільнити державні фінанси для того, щоб їх спрямувати до тих людей, яким найважче живеться”, - заявив Президент України Віктор Янукович.

“На превеликий жаль, ми змушені скоротити апарат. Ну і на жаль, і взагалі, це обґрунтовано. Сам апарат Кабінету Міністрів при нашому уряді, коли Віктор Федорович очолював уряд у 2006-2007 році, була чисельність десь 700, а реально 650 - вакансій було 50, а зараз 1200. У нас що збільшилася складність роботи”, - сказав Прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Відтак віце-прем`єри отримали ще й посади голів деяких міністерств. Створено Міністерство економічного розвитку і торгівлі, через реорганізацію Мінекономіки, яке очолив віце-прем`єр Андрій Клюєв. Його колега Борис Колесніков очолив новостворене Міністерство інфраструктури.

Віце-прем'єрам Сергію Тігіпку та Віктору Тихонову теж додали роботи. Першому дісталося Міністерство соціальної політики, другому - новостворене відомство, що об’єднало Міністерство регіонального розвитку та будівництва з Міністерством ЖКГ. Міністром ще одного об’єднаного відомства - енергетики та вугільної промисловості - призначено Юрія Бойка.

А от Дмитро Табачник тепер піклуватиметься ще й про фізичне виховання українців - він став міністром освіти і науки, молоді та спорту. Відомство молоді, сім'ї та спорту, яким завідував Равіль Сафіуллін, скасували.

Миколу Злочевського Президент призначив міністром екології та природних ресурсів. Міністерство аграрної політики та продовольства - за Миколою Присяжнюком. Мінкульт залишили Михайлу Кулиняку. Також не мінятиме роботи і Віктор Балога - він очолюватиме відомство надзвичайних ситуацій.

Хвилюватися за долю звільнених міністрів не варто, каже Прем`єр. Дехто з них піде працювати у інші держструктури, а дехто залишиться у міністерстві, яке очолювали. Як от, наприклад, екс-керівник Мінтрансу Костянтин Єфименко - його призначили першим заступником теперішнього міністра інфраструктури. Словом, звільнені міністри без засобів на прожиття не залишаться.

“У відповідності з трудовим законодавством, коли двірника звільняють, йому виплачують компенсацію? Виплачують. Коли звільняють машиніста тепловоза, йому виплачують компенсацію? Виплачують. Інженера - виплачують компенсацію? Виплачують. Точно так само виплатять міністрам. Не переживайте за міністрів, якщо ви за міністрів переживаєте. Все буде нормально”, - запевнив Азаров.

Впровадження адмінреформи триватиме не один рік, кажуть чиновники. Тож скорочуватимуть держапарат поступово.

“З сьогодні на завтра і через два місяці не буде 50% скорочення. Це буде процес, який обійме не один рік. Але зрозуміло, що ми ставимо собі за мету вийти на такий показник, який буде необхідним в ефективній управлінській моделі”, - сказав міністр юстиції України Олександр Лавринович.

Тим часом, експерти негативно оцінюють результати нічного президентського натхнення. Мовляв, глава держави вибудовує владну вертикаль під себе.

“Вертикаль від Президента - отже, правляча вертикаль, ще один-два таких кроки і взагалі Прем’єр не потрібен буде. Він буде виконувати якісь функції, навіть незрозумілі”, - каже експерт Олег Соскін.

Крім того, український варіант адмінреформи - це калька з російської, щоправда без врахування помилок сусіда, зазначають політологи. До того ж, Президент переплутав послідовність: спочатку потрібно ухвалити відповідні закони, а потім реформувати систему.

“Президент і його юридичні радники вважають, що відповідність його дій до законів і Конституції - це вторинна річ. Тепер вони, як відомо з повідомлень ЗМІ, вони наступного тижня збираються внести проект закону про приведення у відповідність законів до указу Президента”, - каже голова Правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Також експерти побачили "податковий слід" в адмінреформі. Враховуючи негативний досвід з Податковим кодексом, Президент зробив його головного автора таким собі “цапом-відбувайлом” в результаті кадрових перестановок в уряді. Сергій Тігіпко, очоливши Міністерство соціальної політики, відповідатиме за найбільш непопулярні рішення Кабміну. На його плечі "ляже" пенсійна реформа та інші болісні для суспільства процеси.

“Призначений головний “цап-відбувайло” за непопулярні рішення - це Сергій Леонідович Тігіпко. Зараз найбільш непопулярні рішення, які очікуються, найбільш складні і контраверсійні, по яких вже є багато критичних зауважень - це пенсійна реформа, реформа охорони здоров’я, реформа системи соціального забезпечення, Трудовий кодекс -а це тепер парафія Сергія Тігіпка”, - сказав політолог Володимир Фесенко.

Тим часом, президентський апарат на Банковій залишиться незмінним - в Адміністрації глави держави наразі працює 400 осіб. А ось витрати на обслуговуючу структуру - Державне управління справами - з наступного року зростуть майже на третину. У проекті держбюджету на 2011 рік пропонується збільшити витрати на утримання "ДУСі" з понад 800 мільйонів гривень до 1 мільярда 344 мільйонів.