“Українська ГТС на протязі 20 років знаходиться в стані хронічного недоінвестування, і це призводить до того, що спочатку можна було говорити про технічну пропускну спроможність в 180 кубометрів газу, то зараз це 120 млрд., і кожен рік вона понижується і понижується”, - каже Тетяна Мітрова.

Така ситуація нібито може зашкодити безперебійним поставкам блакитного палива до Європу, нарікають росіяни. А відтак - і авторитету експортерів, тобто самому “Газпрому”. Причини зношення труби, кажуть у Москві, в тому що держава - неефективний власник.

"Україна повинна визначитися з пріоритетними цілями"
”Правильно поставлені цілі – це половина успіху, потрібно ось з цілями визначитися. В тому числі, чого хоче Україна від свої ГТС – адже вона в вас до цих пір державна, навіть не акціонерне товариство. Як сказав один мій колега, це гірше соціалізму”, - каже голова правління "Газпрому" Олексій Міллер.

Про те, аби віддати вітчизняну газотранспортну систему в ефективні комерційні руки в Україні говорять давно. Щоправда, повністю продавати трубу ніхто не хоче. Кажуть, принаймні контрольний пакет варто залишити у власності держави з міркувань національної безпеки.

”Україна повинна в любому випадку повністю контролювати це підприємство, тобто контрольний пакет, призначення керівництва - це має залишатися за нами. Що стосується - дірява-не дірява - ну в Росії все одно кращої нема”, - каже віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко.

Крім того всі розмови про аварійність вітчизняної ГТС та скорочення її пропускної спроможності українські енергетичні експерти називають провокаціями. Кажуть, навіть якщо нічого не змінювати, ще принаймні 5 років Україна залишатиметься надійним транзитером газу до Європи.

”Заяви про те що Українська ГТС втрачає свою проектну пропускну спроможність - це суто політичні ігри в силу перемовин про злиття “Нафтогазу” та “Газпрому”. Покупець завжди бажає переконати, що товар не відповідає своїй ціні”, - каже президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.

”Стан реальний ГТС на 30% кращий, ніж стан труб в Росії. Тому я б пану Міллеру порадив краще зайнятися російською трубою”, - каже енергетичний експерт Олександр Нарбут.

Нагадаємо, згідно з розрахунками Мінпаливенерго, на модернізацію української труби треба залучити до 6,5 мільярдів доларів. Закордонні ж спеціалісти підійшли до розрахунків економніше. Так, за оцінками європейських експертів, на оновлення вітчизняних труб треба 2,5 мільярди євро.