Це відбулося після того як власники фітнес-центру виграли суд, що поставив під питання правомірність отримання нерухомості "БФ Груп". Про це йдеться у сюжеті "Жим" Лесі Іванової для програми "Наші Гроші з Денисом Бігусом".

25 травня робота фітнес-центру "Софійський" у центрі Києва навпроти Міністерства юстиції була заблокована представниками Державної виконавчої служби, поліції та невідомими особами "спортивної зовнішності". Приміщення забарикадували в рамках виконавчого провадження щодо витребування нерухомості на користь компанії "БФ Груп".

Читайте також: "Моя нерухомість вас не стосується", або буденне життя політика-мільйонера з часів Тимошенко

За допомогою зварочного апарату та металевих прутів невідомі перекрили дві сходові клітини, заблокувавши засновникам та працівникам "Софійського" доступ до спірної частини приміщення, в тому числі кабінету з усіма документами та бухгалтерією.

Співзасновниця "Софійського" Ірина Рябченко заявила про рейдерське захоплення з боку "БФ Груп" та народного депутата від НФ Андрія Іванчука.

Читайте також: Рейдерське захоплення: поліція побила та затримала ветеранів АТО

Згідно з даними судових рішень та наданих сторонами конфлікту документами, про конфлікт довкола нерухомості "Софійського" відомо наступне.

У 2008 р. фірма батька Рябченко, ДП "Фірма Дайленко" (власність заведена на кіпрську "Ефенес Пропертіз Лімітед") взяла кредит у "Сведбанку". В заставу під кредит заклали майновий комплекс фізкультурно-оздоровчого центру "Софійського" площею близько 1300 кв.м. (перебував у власності того самого "Ефенеса"). У 2012 році у зв'язку з не виконанням умов кредитного договору, банк вирішив стягнути іпотеку й повернути свої кошти шляхом реалізації майна, тож ДВС відкрила виконавче провадження й наклала арешт на майно.

У подальші роки право вимоги кредиту кілька разів переходило з рук в руки: "Сведбанк" викуповує банкір Микола Лагун, перейменовує в "Омега Банк", однак той банкрутує і на його базі створюють перехідний банк "РВС". У вересні 2015 р. "РВС Банк" намагався стягнути закладене іпотеку майно, і навіть зареєстрував за собою право власності на нерухомість. Однак у вересні 2016 р. "Ефенес" через суд домігся визнання дій державного реєстратора незаконними: йшлося про низку порушень процедури з боку нотаріуса, тож реєстрацію права власності суд визнав недійсною. Наразі цю справу у Верховному суді оскаржує нотаріус, що посвідчував документи.

Читайте також: Манафорт визнав, що отримав від "Партії регіонів" 17 мільйонів доларів

Однак уже невдовзі "РВС", не змігши стягнути іпотеку сам, продає право вимоги по кредиту ТОВ "ФК "Арбо Фінанс", воно перепродує його ТОВ "Скіллінг", а те у свою чергу наприкінці грудня 2016 року стягує іпотеку й реєструє за собою право власності вже на саме майно. З різницею в кілька днів нерухомість продають ТОВ "БФ Груп". При чому продають за дуже низькою ціною – близько 1 мільйон доларів, хоча навіть при закладенні в іпотеку в 2008 році приміщення оцінили в 15 мільйонів доларів.

Таким чином, наразі на майновий комплекс заявляють свої права одночасно "БФ Груп" та Ірина Рябченко з родиною.

У квітні цього року ТОВ "Компанія "Софійський" і ТОВ "БФ Груп" подали зустрічні позови: перший вимагав не перешкоджати користуватися приміщенням, а другий – виселити фітнес-центр з нього. "Софійський" посилався на договори оренді й суборенди, укладені з "Ефенесом" восени 2016 року (тоді частину приміщення "Ефенес" віддав в оренду "Софійському", а частину – Ірині Рябченко, котра передала в суборенду "Софійському"). Першу інстанцію 10 квітня виграв "БФ Груп": зокрема в ході суду було встановлено нікчемність договорів оренди, які з боку кіпрської фірми в якості директора підписала не уповноважена особа, що на той час уже рік не була директором.

Читайте також: На Банковій стались сутички: вкладники побились з поліцією

Тож 19 травня ДВС відкрила виконавчі провадження – на виселення "Софійського", на витребування приміщення на користь "БФ Груп" та на арешт коштів "Софійського" для стягнення судового збору. Згідно з даними Автоматизованої системи виконавчого провадження, на виселення і витребування майна було встановлено термін самостійного виконання рішення боржником – протягом 10 робочих днів з моменту відкриття, тобто до кінця травня. Однак "БФ Груп" термінів не дотримався.

Поки тривав 10-денний термін добровільного виселення, "Софійський" виграв інший судовий процес. Виявилося, що продаж кредиту й оформлення права власності відбувалися на підставі не оригіналу, а дублікату іпотечного договору. Дублікат видають, коли оригінал втрачений або зіпсований, однак оригінал не був втрачений – увесь цей час він лежав у матеріалах першого виконавчого провадження по стягненню ще за 2012 р. Тож суд визнав дублікат недійсним.

На наступний же день після цього рішення, 25 травня, "БФ Груп" і зайняв приміщення силовим шляхом, із залучанням правоохоронців, а також невідомих осіб спортивної зовнішності. Які, за спостереженням програми, після захоплення оселилися в заблокованому приміщенні.

Наразі виконавчі провадження зупинені й арешти мають бути зняті у зв’язку з тим, що справа 29 травня була прийнята до розгляду в апеляційну інстанцію. Однак по факту "БФ Груп" уже ліквідував фітнес-клуб, розібрав і віддав власникам обладнання.

ТОВ "БФ Груп" заснували в 2008 році Володимир Яценюк, родич очільника "Народного фронту" Арсенія Яценюка та Юрій Грищенко, донедавна помічник Андрія Іванчука в парламенті (7 та частину 8 скликання). З літа 2015 року кінцевим бенефіціаром "БФ Груп" значиться білорусько-український бізнесмен Артур Гранц, друг Андрія Іванчука. Директором останні 6 років лишається Юрій Грищенко.

Андрій Іванчук свій зв’язок із "БФ Груп" та Юрієм Грищенком заперечує. Разом з тим, як вдалося з’ясувати програмі, Грищенко нещодавно став співвласником колишнього родинного маєтку Іванчука. Детально про зв’язки "БФ Груп" із Андрієм Іванчуком та "Народним фронтом" – читайте тут.