10. Айоделе Аделейє ("Металург" Д, вільний агент)
Напередодні Чемпіонату світу в ПАР донецький "Металург" виграв боротьбу в "Евертона", "Блекберна", "Вест Гема", "Бурсаспора" та ряду лідируючих команд чемпіонату Греції за центрального захисника збірної Нігерії, 21-річного Аделейє. Великий наплив клубів пояснюється ще й тим, що в нігерійця завершився контракт з його попереднім клубом - роттердамською "Спартою", отже футболіста можна було отримати як вільного агента. Цілком реально, що Айоделе перейшов би в той же "Евертон", проте був нюанс: захисник не провів 75% ігор за збірну, отже працевлаштувати його було б складно. З приходом африканця до "Металурга", у донеччан наладилась гра в обороні, та й сам Аделейє встиг забити гол, замкнувши подачу з кутового ударом головою. Антропометричні дані футболіста злились з майстерністю футболіста (особливо це стосується гри на другому поверсі). Так що вже зараз можна сказати, що трансфер видався не тільки гучним, але й вдалим.
9. Крістіан Вільягра ("Рівер Плейт" - "Металіст")
Харківський "Металіст" був як ніколи активним влітку на трансферному ринку. Команда з першої столиці не на словах, а на ділі вирішила довести серйозність своїх намірів зазіхнути на зону Ліги чемпіонів, підсилившись при цьому кількома якісними і відомими в Південній Америці гравцями. Так, до Харкова переїхав Крістіан Вільягра, правий захисник "Рівер Плейта". Контракт з 25-річним виконавцем підписано на 4 роки. Вільягра одразу вписався в колектив і показує стабільно класну гру. Також Вільягра крім оборонних дій відзначається прекрасною культурою пасу, часто підключається до атак команди. Справжня знахідка Мирона Маркевича, яку неможливо не відзначити.
8. Тайсон ("Інтернасьйональ" - "Металіст", 6 млн. євро)
Ні-ні, це зовсім не Майк Тайсон, але, як і його боксер-однофамілець, бразильський футболіст по-спортивному напористий, різкий, швидкий, а також молодий і дуже перспективнй (як не дивно!) форвард. "Металісту" потрібне було термінове підсилення лінії нападу і харків'яни вирішили шукати його саме в Бразилії. Спершу вибір впав на Дагоберто, котрого роками виманюють до Європи різні клуби (в тому числі й "Динамо" з "Шахтарем"), та 28-річний форвард, схоже засидівся вдома і навряд йому загрожує тепер всесвітня слава. А от молодий Тайсон вирішив спробувати сили в "Металісті", більше того, гравець дуже радий переїзду в Україну і сказав, що навіть достатньо чув про "Металіст". Що ж, тепер Тайсону слід доводити в Україні та в Європі небезпідставність тих шести мільйонів євро, які Ярославський перевів на рахунки "Інтернасйоналя". Сума кругленька, тому чекаємо результатів.
7. Максим Коваль ("Металург" Запоріжжя" - "Динамо", 4 млн. доларів)
Дуже приємно, що в десятку потрапили й українці. Тим паче, коли йдеться про юного 17-річного воротаря, вихованця запорізької школи футболу, справжнього вундеркінда Максима Коваля. Його бажав "Шахтар", однак проблеми на останньому рубежі змусили викласти 4 мільйони доларів київське "Динамо". Гадаю, супервпевнена гра Максима у перших іграх за динамівців нікому не дає приводу задуматися в тому, чи потрібен був Коваль і ще й за такі гроші. Не забуємо, що йому лише 17-ть...Всі пророкують хлопцеві велике майбутнє. Тьфу-тьфу, аби не зурочили тільки.
6. Жажа Коельйо ("Металіст" - "Трабзонспор", ~5 млн. євро)
Відверто кажучи, мало хто пошкодував про від'їзд з України лідера "Металіста" Жажі. Бразилець усіма своїми діями показував, що Харків і український чемпіонат загалом йому вже сидять в печінках. Наприклад, повний прогул усіх літніх зборів "синьо-жовтої" дружини вже багато значив і говорив про неповагу і відповідне ставлення бразильського футболіста до свого клубу і роботи. Однак, як подейкували, тоді за Коельйо заступився Ярославський. Президент "Метала" нібито вмовив Мирона Богдановича довіряти Жажі місце в складі, проте, зрозуміло, бомбардир був не в тій формі. Стало очевидним, що терпець Маркевича увірвався і Жажу виставили на трансфер. Замість "Мілану", "Марселя" чи "Ліона" (а така інформація була) Жажа опинився в стані "Трабзонспора" - далеко не найпотужнішої команди турецької першості.
5. Олександр Гладкий ("Шахтар"-"Дніпро", 7 млн. євро)
"Дніпрові", як і "Металісту", свої голослівні заяви про боротьбу і конкуренцію "Шахтарю" та "Динамо" потрібно було підкріплювати підсиленням складу. Усі розуміли, що йдеться про пошуки форвада, причому іншого плану, ніж Селезньов та Гоменюк. Навіть попри хорошу результативність Євгена Селезньова, було ясно, що все-таки це не той нападник, що може самотужки вирішити долю епізоду, адже легкості та швидкості Селезню ой, як бракує. "Дніпро" задивлявся на Бангуру (який опинився в результаті в ОАЕ), Умберто Суазо і навіть на Гільєрме, втім усі варіанти, запропоновані Володимиру Безсонову, не підійшли. Наставник дніпрян зупинився на Олександрові Гладкому з "Шахтаря", котрого "Бєс" пам'ятає ще по роботі в Харкові. Таким чином, аж за 7 млн. євро "Дніпро" купив у "Шахтаря" ще одного форварда типу "воротарської площадки", який виключно залежить від гри півзахисників.
4. Генріх Мхітарян ("Металург" Д - "Шахтар", 7,5 млн. євро)
Молодий капітан донецького "Металурга" став для "Шахтаря" ще одним футболістом, придбаним "на виріст". Цілком ймовірно, що Мхітарян, як і Бруно Ренан, прийшов у Донецьк на заміну Жадсона чи/та Вілліана - гравців, що можуть взимку покинути розташування чемпіона України. Разом з тим, "Шахтар" "обезголовив" свого меншого брата по місту - "Металург" тепер залишився без свого капітана та провідного футболіста.
3. Клейтон Шав'єр ("Палмейрас"-"Металіст", "Я ще стільки ні за кого не платив" (с) )
Розгульне життя Рикуна, тепер вже колишнього розпасовщика "Металіста", довело Маркевича: Мирон Богданович вигнав ветерана з команди. Без плеймейкера виконувати високі цілі було б суперскладно, а знайти в Україні гравці схожого плану - нереально. Саме з цієї причини "Металіст" вирішив: команді потрібен досвідчений і класний "вільний художник", скільки б він не коштував. Вибір впав на Клейтона Шав'єра, одного з лідерів "Палмейраса". Шав'єр у 2009 році визнавався третім кращим футболістом бразильського чемпіонату, що значить немало. Досі залишається невідомою сума трансферу за Шав'єра. Фраза Ярославського "Я ще ні за кого стільки не платив" залишається донині загадкою. А за словами бразильця, ним цікавились і "Севілья", і ЦСКА, а раніше навіть "Реал", та зрештою він опинився у "Металісті", де тільки в перших іграх чемпіонату зумів забити три м'ячі і віддати дві результативні передачі. Зараз Шав'єр з Девічем становлять дуже сильну зв'язку в УПЛ, а з приходом до "Металіста" Тайсона, атакувальний потенціал підопічних Маркевича стане ще більше багатообіцяючим.
2. Дмитро Чигринський ("Барселона"-"Шахтар", 15 млн. євро)
Унікальний випадок для українського і світового футболу: клуб продав гравця і рівно через рік відкупив його, заробивши при цьому 10 млн. євро. От і вийшло, що "Барселона" влаштувала Чигринського до себе на "практику", доплативши при цьому "Шахтарю" 10 мільйонів. Причин великого повернення Дмитра в Україну аж дві: по-перше, "Шахтарю" потрібен був надійний центрбек для матчів Ліги чемпіонів, а по-друге, "Барселона" ж банально потребувала готівки, щоб розплатитись зарплатою з гравцями та працівниками клубу, а Чигринський став таким собі фантиком, якого обміняли на папірці.
1. Едуардо ("Арсенал" Лондон - "Шахтар", 7,5 млн. євро)
Було б дивно, якби бразильський хорват не виграв цю номінацію. Нападник лондонського "Арсеналу" зараз вже не тієї свіжості, скажімо, що була притамана гравцеві роки два тому, ще до тієї страшної травми футболіста, яка облетіла шпальти газет і телекрани телевізорів усього світу. Луческу повірив у те, що Едуаро зуміє заграти по-старому, переконав у цьому і Ахметова, тож трансфер відбувся. Хорвату дають достатньо ігрової практики в матчах чемпіонату, та перше враження від футболіста можна охарактеризувати однією фразою - дуже важко втягується. Підсилив ефект трансферу і Ахметов, який говорив про мегатрансфер, що готує "Шахтар". Чиї імена тільки не називались - Робінью, Кардосо, з якогось дива Крістіано Роналдо... Купівля виявилась набагато скромнішою, але все ж стала топовою цього літа в Україні.
Виступи новачків українських клубів будемо аналізувати вже по завершенні першої половини сезону, а поки ж надамо їм шанс наповен голос про себе заговорити.
Северин Стецюк, Телеканал новин "24"