Про це в ефірі 24 каналу розповів експерт з міжнародних відносин Олександр Сушко. Як він зауважив, рекомендації експертів не вимагати цей статус були зумовлені розумінням того, як це може трактувати американська сторона.
До теми Рада провалила голосування за звернення до Конгресу щодо статусу союзника поза НАТО
Чому Україна може обійтися без статусу
За словами Сушка, якби Україна автоматично мала статус привілейованого партнера поза межами НАТО, то це б нам не завадило. Однак його немає.
Для того, щоб отримати такий статус, необхідно докладати певних дипломатичних зусиль, що можуть трактуватися як відмова від курсу на повноцінне членство в Альянсі.
На думку політолога, якщо Україна проситиме надати їй статус особливого партнера поза НАТО, то такі дії можуть оцінити як відмову держави від членства в Альянсі.
З одного боку не так вже й погано мати такий статус, але з іншого – треба виділяти пріоритети,
– зауважив експерт.
Якщо Україна вже визначила, що її метою є вступ до НАТО й виконання необхідних критеріїв, то одночасно лобіювати статус партнерства поза межами Альянсу – не дуже логічно. Ба більше, міжнародні партнери можуть трактувати це не на користь держави.
Варто прочитати Кулеба заявив, що Україна буде основним союзником США в НАТО, а не поза ним
Скільки часу необхідно для вступу в НАТО
За словами Сушка, це залежить від великої кількості факторів, які Україна не може передбачити. Через це наразі й неможливо говорити про конкретні терміни.
"Це питання траєкторії шляху. Зрозуміло, що в умовах активного військового конфлікту з Росією формальне членство є дуже малоймовірним, як і будь-яке членство в безпекових організаціях", – додав експерт.
Сушко пояснив, чому Україні не треба статусу союзника поза НАТО: дивіться відео
Що цьому передувало
- Верховна Рада 8 вересня не підтримала звернення до Конгресу США для отримання статусу основного союзника поза НАТО.
- За ініціативу проголосували тільки 24 нардепи. Утримались 163 депутати, не голосували – 26, проти – 1. Після цього рішення позачергове засідання парламенту закрили.
- Варто зауважити, що депутати вже голосували за таке звернення. Верховна Рада у березні 2017 року підтримала звернення до Конгресу США із закликом укласти з Україною оборонну угоду і надати статус основного союзника поза НАТО. Проте наша держава його так і не отримала.