Повідомляє 24 Канал з посиланням на CNN. У звіті зауважили, що порушення водного циклу тісно пов'язані зі змінами клімату.
Дивіться також У США запрацює перша установка, яка генеруватиме енергію з хвиль: як це можливо
Чому водний цикл Землі порушився
Згідно зі звітом, десятиліття нераціонального використання земельних ресурсів і неефективного управління водою, у поєднанні з антропогенними змінами клімату, призвели до виникнення "безпрецедентного стресу" для водного циклу Землі.
Що таке водний цикл
Водний цикл – це складний процес, під час якого вода випаровується з поверхні Землі, піднімається в атмосферу, перетворюється на водяну пару, яка згодом охолоджується та випадає у вигляді опадів, таких як дощ або сніг.
Однак його порушення вже має серйозні наслідки: майже три мільярди людей стикаються з дефіцитом води, посухи знищують сільськогосподарські культури, а міста страждають через осідання ґрунту внаслідок виснаження підземних вод.
Згідно з пронозами, без негайних дій ця криза лише поглибиться. Вона може поставити під загрозу понад половину світового виробництва продовольства та призвести до зменшення світового ВВП на 8% до 2050 року. У країнах із низьким рівнем доходів втрати можуть досягати 15%.
Вперше в історії людства ми виводимо глобальний водний цикл із рівноваги. Ми більше не можемо покладатися на опади як на основне джерело прісної води,
– зазначив співголова Глобальної комісії з економіки води Йохан Рокстрьом.
Як на водний цикл впливає глобальне потепління
У звіті наголошують на тісному зв’язку між порушенням водного циклу та кліматичними змінами. Розорювання земель і вирубування лісів руйнують природні резервуари вуглецю, що сприяє прискоренню глобального потепління. Своєю чергою, зміни клімату підвищують температуру, висушують ландшафти, знижують рівень вологості та збільшують ризики виникнення пожеж.
Криза поглиблюється через значні потреби у воді: за оцінками у звіті, для забезпечення гідних умов життя людині потрібно близько 4 000 літрів води на день, що суттєво перевищує рекомендовані ООН 50 – 100 літрів. Однак більшість регіонів світу не здатні забезпечити такі обсяги води з місцевих ресурсів.
Експерти наголошують на необхідності колективних дій світових урядів.
У звіті також закликають до "перебудови економіки води", що включає перегляд підходів до ціноутворення, з метою уникнення надмірного споживання, а також скорочення використання водомістких культур і об’єктів у регіонах із дефіцитом води.
"МакДональдз" постійно шукає способи збереження довкілля та впроваджує екологічні підходи в ресторанах. Однією з нових ініціатив компанії є поступова відмова від використання паперових вкладишів для таць. Це допомагає зберегти 100 тонн паперу на рік, що є неабияким проявом турботи про навколишнє середовище.