Про помісну церкву в Україні говорили роками, але зрушення у цьому питанні сталися за каденції Петра Порошенка. Хоча лаври віддавати йому не слід.
Читайте також: Порошенко пояснив, чому патріарх Кирил має підтримати створення Єдиної помісної церкви в Україні
"З 1991 року велася така послідовна, але єдине не системна робота багатьох президентів. Зокрема, за Леоніда Кучми, за Віктора Ющенка особливо активно. І сьогодні ці зусилля вже нарешті знаходять якесь підтвердження зі сторони константинопольського патріархату", – зазначив релігієзнавець Олександр Саган.
Петро Порошенко зробив цю новину топ-темою у своїх спічах, навіть вперше за час президентства прийшов на українське ток-шоу. Попри безліч інших болючих питань – півгодини говорив лише про церкву.
Українська помісна автокефальна церква є ключовим елементом нашої державності і нашої незалежності,
– наголосив президент України Петро Порошенко.
Прихожанство в Україні вже давно не лише про релігію, поділ на Київський і Московський патріархати відверто політичний. Конфлікти спалахують то тут, то там. До прикладу, у церкві Московського Патріархату відмовились відспівати загиблого 2-річного хлопчика, бо його хрестили у церкві Київського патріархату, тому зараз Московський Патріархат прагне об'єднати усіх під собою.
Втім церковні питання – це не Радбез ООН, де Росія має вето, щодо цього питання Москва взагалі не має права голосу. Сама процедура полягає в тому, що синод константинопольського патріархату, який складається з 12 митрополитів і вони загальним голосуванням або підтримують або не підтримують це звернення. Нам потрібно 7 голосів для того щоб це було рішення прийнято,
– зазначив релігієзнавець Олександр Саган
За його словами, найближче засідання синоду відбудеться 31 травня. В середині червня відбудеться ще одне засідання синоду. На одному з цих засідань, можливо, буде розглянуто українське питання. А далі між собою мають домовлятися вже церкви. Бо формально відокремлена від держави церква має надзвичайний політичний вплив, який за рік до виборів не варто недооцінювати.
Нагадаємо, Верховна Рада 19 квітня схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві.