Потік туристів, який живив економіку Криму і забезпечував роботою тисячі кримчан, перетворився на кволий струмочок. Тим часом російська адміністрація оголосила про конфіскацію усього курортного майна, яке належало українським установам.

В нашій системі "Укрпрофоздоровниця" – 27 об'єктів, з них – 17 санаторіїв. Після анексію Криму це майно за рішенням невизнаної влади Криму нібито належить Криму. Управління цими об'єктами практично ми втратили. Немає допуску до цих об'єктів. І втратили можливість оздоровлення трудящих в санаторіях Криму. А це щорічно – понад 120 тисяч осіб, – в.о. голови Федерації профспілок України Григорій Осовий

У Криму відпочивало від 5 до 6 мільйонів в середньому туристів серед яких 70% – це люди, які відпочивали переважно за рахунок держави. Це – соцстрах. Люди одержували путівку. Переважно яку проплачувала держава, – президент Асоціації лідерів турбізнесу України Олександр Новіковський.

Будівництво конфіскованих закладів оплатили мільйони українців

За інформацією Федерації профспілок України, курортні заклади були збудовані в радянський час в тому числі за рахунок членських внесків мільйонів українців. Повернути втрачене майно доведеться через міжнародні суди. Окупаційна влада також закрила відпочинок в Криму для українських громадян з інвалідністю.

Спинальні хворі раніше проходили лікування в таких санаторіях спеціалізованих, як санаторій імені Бурденка, Пирогова в Автономній Республіці Крим і в санаторії Слов’янська в Донецькій області. На сьогоднішній день після того, як Росія окупувала і йдуть бойові дії в Донецькому регіоні, спинальники залишаються без лікування і без реабілітації, – голова Асоціації інвалідів-спинальників України Іван Марусевич.

Створена в Криму така якась управляюча компанія санаторно-курортними закладами. І якби островом цієї компанії є санаторій "Росія". І наші керівники фактично перепідпорядковані оцій управляючій компанії. Певний тиск на них чиниться, – в.о. голови Федерації профспілок України Григорій Осовий.

Без лікування хворі залишаться прикутими до інвалідних візків

Щороку санаторне лікування проходили близько 7 тисяч українських громадян з хворобами хребта та спинного мозку. Тепер їх лікувати ніде.

Із-за відсутності цих санаторіїв, із-за відсутності лікування і реабілітації це – 100% інвалідизація людини після травми чи захворювання хребта та спиного мозку. Без лікування, без реабілітації людина не в змозі самостійно відновити свої функції, які були до травми. Наслідки травми – досить таки важкі. Це – параліч, порушення функцій тазових органів, – голова Асоціації інвалідів-спинальників України Іван Марусевич.

Самооборона Криму силоміць забирає автівки українців

Українських туристів, які раніше складали основу усього потоку курортників, тепер майже не помітно. Нечисленні сміливці, які наважуються на власних автівках відвідати окупований півострів, ризикують повернутися з відпочинку потягом, а то й пішки. Українці розповідають, що озброєні люди, які називають себе самообороною Криму, силоміць забирають машини, іноді – б’ють. Серед постраждалих – мешканці Запоріжжя, Дніпропетровська, Вінниці. Кримська поліція захищати українських громадян та їхню власність відмовляється.

Відбувалися такі випадки, коли деякі люди поверталися без свого авто після відпочинку в Криму. Телефонувала жіночка, вона розповіла жахливу історію про те, як її родичі поїхали відпочивати до Криму на травневі свята і повернулися своїм автотранспортом. Повернулися звідти щасливі тільки від того, що залишилися живі і мали на руках документи. Але авто вони залишили в Криму, – голова Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігор Голубаха

Жодний тур не було продано за останній час саме щодо відвідин Автономної Республіки Крим. Сезон в Криму є невдалим. Стоять пусті, повністю незавантажені пансіонати, міні-готелі. Вже я не кажу про приватний сектор, який постійно приймав туристів і який займався туристичною діяльністю, – голова Асоціації туризму Півдня України Тетяна Волинець.

Туристами Путіна стають російські чиновники та військові

Кремль обіцяє заповнити пляжі окупованого півострову туристами з Росії. Аби здешевити для росіян відпочинок в Криму з бюджету виділяються значні кошти. За вказівкою Москви, російські авіакомпанії знизили ціни на квитки до Криму. А російським силовикам навіть заборонили відпочивати за межами Росії та Криму.

Тим часом, за даними соціологів "Левада-центру" лише 3% росіян хочуть відпочивати в Криму. Неохочих виявилося так багато, що фальшивими підтвердженнями про відпочинок в Криму почали торгувати в мережі.

Ті люди, які працюють в секторі туризму (а це десь близько 30-40%), залежні від туризму, вони втратять досить таки багато. Тому що фактично за три-за чотири місяці сезону вони могли себе забезпечити на цілий рік. Тому зараз втрати можуть обчислюватися більше 150-200 мільйонів доларів за цей сезон, а то й більше, – директор Центру туристичної інформації Володимир Царук.

Дуже великі соціальні катаклізми і напруги будуть відбуватися в Криму. Тому що весь той потік, який наповнював, скажімо, і давав можливість людям заробити за короткий відпочивальний період певні гроші на весь рік, нажаль зараз його там немає. Там – пусті пляжі, – голова Всеукраїнської асоціації туроператорів Ігор Голубаха.

Українці відкривають для себе нові курорти всередині країни

Прийняти чотири мільйони українців, які традиційно їздили до Криму, розраховують туристичні заклади по всій Україні. Пропонуються нові курорти півдня України, Карпати, Шацькі озера Волині, так званий "зелений туризм".

Ситуація, яка склалася з анексією Криму безумовно вплине позитивно на розвиток саме курортів внутрішніх. І це не тільки стосується скажем таких морських курортів як Скадовськ, Коблеве, чи там Залізний Порт чи та ж сама Затока. В зв'язку з тим, що більшість не поїде в Крим, то безумовно на ці 15-20% збільшиться кількість внутрішніх туристів в Україні, як мінімум, – директор Центру туристичної інформації Володимир Царук.

Карпатський-Прикарпатський регіон суцільно може спокійно приймати до 2 млн. туристів. У нас є Шацькі озера, які також приймають достатньо велику кількість туристів. У нас є Херсонська, Миколаївська, Одеська області, яка також приймає велику кількість туристів. І туристи, які подорожують між містами. Загально це може сягати 10 мільйонів, – президент Асоціації лідерів турбізнесу України Олександр Новіковський.

Замість кримського моря українські відпочивальники обирають пляжі Херсонщини, Одещини та Миколаївщини. Однак в приазовському Бердянську та Одесі в цьому році туристів менше. Відвідувати ці місця остерігаються через проросійських сепаратистів.

Курорти Залізний Порт, Лазурне, Скадовськ на вже червень були не дуже завантажені десь на 75-80%. А що стосується вже бронювання липня і серпня, то це вже – 100%, – голова Асоціації туризму Півдня України Тетяна Волинець.

Після падіння гривні відпочинок за кордоном став дорожчим

А от відпочинок за кордоном для українців значно подорожчав. Через економічну кризу та зростання цін після падіння гривні багатьом доводиться скасовувати поїздки до Європи.

Подорожчання турів приблизно на 25-30%. До 80% зменшилась кількість туристів. Якщо, наприклад, в минулих роках агенція на цей період приймала 500 туристів, тобто середня агенція, на сьогоднішній день вона приймає 100 туристів. Тобто, якщо ми бачимо напрямки міжнародні виїзні за масовими напрямками, ми в день бачили до 5 чартерних рейсів, сьогодні, на жаль, вони через день і іноді всі оператори сідають на один чартерний літак, – президент Асоціації лідерів турбізнесу України Олександр Новіковський.